Practicar aquest verb
Infinitiuformar
Gerundiformant
Participiformat, formada, formats, formades

Mode indicatiu

Present

joformo
tuformes
ell, ella, vostèforma
nosaltresformem
vosaltresformeu
ells, elles, vostèsformen

Imperfet

joformava
tuformaves
ell, ella, vostèformava
nosaltresformàvem
vosaltresformàveu
ells, elles, vostèsformaven

Passat simple

joformí
tuformares
ell, ella, vostèformà
nosaltresformàrem
vosaltresformàreu
ells, elles, vostèsformaren

Passat perifràstic

jovaig formar
tuvas (vares) formar
ell, ella, vostèva formar
nosaltresvam (vàrem) formar
vosaltresvau (vàreu) formar
ells, elles, vostèsvan (varen) formar

Futur

joformaré
tuformaràs
ell, ella, vostèformarà
nosaltresformarem
vosaltresformareu
ells, elles, vostèsformaran

Perfet

johe format
tuhas format
ell, ella, vostèha format
nosaltreshem (havem) format
vosaltresheu (haveu) format
ells, elles, vostèshan format

Plusquamperfet

johavia format
tuhavies format
ell, ella, vostèhavia format
nosaltreshavíem format
vosaltreshavíeu format
ells, elles, vostèshavien format

Passat anterior

johaguí format
tuhagueres format
ell, ella, vostèhagué format
nosaltreshaguérem format
vosaltreshaguéreu format
ells, elles, vostèshagueren format

Passat anterior perifràstic

jovaig haver format
tuvas (vares) haver format
ell, ella, vostèva haver format
nosaltresvam (vàrem) haver format
vosaltresvau (vàreu) haver format
ells, elles, vostèsvan (varen) haver format

Futur perfet

johauré format
tuhauràs format
ell, ella, vostèhaurà format
nosaltreshaurem format
vosaltreshaureu format
ells, elles, vostèshauran format

Mode subjuntiu

Present

joformi
tuformis
ell, ella, vostèformi
nosaltresformem
vosaltresformeu
ells, elles, vostèsformin

Imperfet

joformés
tuformessis
ell, ella, vostèformés
nosaltresforméssim
vosaltresforméssiu
ells, elles, vostèsformessin

Perfet

johagi format
tuhagis format
ell, ella, vostèhagi format
nosaltreshàgim format
vosaltreshàgiu format
ells, elles, vostèshagin format

Plusquamperfet

johagués format
tuhaguessis format
ell, ella, vostèhagués format
nosaltreshaguéssim format
vosaltreshaguéssiu format
ells, elles, vostèshaguessin format

Mode condicional

Condicional

joformaria
tuformaries
ell, ella, vostèformaria
nosaltresformaríem
vosaltresformaríeu
ells, elles, vostèsformarien

Condicional perfet

johauria (haguera) format
tuhauries (hagueres) format
ell, ella, vostèhauria (haguera) format
nosaltreshauríem (haguérem) format
vosaltreshauríeu (haguéreu) format
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) format

Mode imperatiu

(tu)forma
(vostè)formi
(nosaltres)formem
(vosaltres)formeu
(vostès)formin

Traduccions

alemany
ausbilden, bilden, formen
anglès
to form
castellà
formar
francès
former
italià
formare
neerlandès
formeren, vormen
portuguès
formar