Infinitiu formar
Gerundi formant
Participi format

Mode indicatiu

Present

joformo
tuformes
ell, ella, vostèforma
nosaltresformem
vosaltresformeu
ells, elles, vostèsformen

Imperfet

joformava
tuformaves
ell, ella, vostèformava
nosaltresformàvem
vosaltresformàveu
ells, elles, vostèsformaven

Passat simple

joformí
tuformares
ell, ella, vostèformà
nosaltresformàrem
vosaltresformàreu
ells, elles, vostèsformaren

Futur

joformaré
tuformaràs
ell, ella, vostèformarà
nosaltresformarem
vosaltresformareu
ells, elles, vostèsformaran

Mode subjuntiu

Present

joformi
tuformis
ell, ella, vostèformi
nosaltresformem
vosaltresformeu
ells, elles, vostèsformin

Imperfet

joformés
tuformessis
ell, ella, vostèformés
nosaltresforméssim
vosaltresforméssiu
ells, elles, vostèsformessin

Mode condicional

joformaria
tuformaries
ell, ella, vostèformaria
nosaltresformaríem
vosaltresformaríeu
ells, elles, vostèsformarien

Mode imperatiu

(tu)forma
(vostè)formi
(nosaltres)formem
(vosaltres)formeu
(vostès)formin

Traduccions

anglès
to form
castellà
formar
francès
former
italià
formare
neerlandès
formeren; vormen
portuguès
formar