Infinitifformar
Participe présentformant
Participe passéformat, formada, formats, formades

Mode indicatif

Présent

joformo
tuformes
ell, ella, vostèforma
nosaltresformem
vosaltresformeu
ells, elles, vostèsformen

Imparfait

joformava
tuformaves
ell, ella, vostèformava
nosaltresformàvem
vosaltresformàveu
ells, elles, vostèsformaven

Passé simple

joformí
tuformares
ell, ella, vostèformà
nosaltresformàrem
vosaltresformàreu
ells, elles, vostèsformaren

Futur

joformaré
tuformaràs
ell, ella, vostèformarà
nosaltresformarem
vosaltresformareu
ells, elles, vostèsformaran

Mode subjonctif

Présent

joformi
tuformis
ell, ella, vostèformi
nosaltresformem
vosaltresformeu
ells, elles, vostèsformin

Imparfait

joformés
tuformessis
ell, ella, vostèformés
nosaltresforméssim
vosaltresforméssiu
ells, elles, vostèsformessin

Mode conditionnel

joformaria
tuformaries
ell, ella, vostèformaria
nosaltresformaríem
vosaltresformaríeu
ells, elles, vostèsformarien

Mode impératif

(tu)forma
(vostè)formi
(nosaltres)formem
(vosaltres)formeu
(vostès)formin

Traductions

allemand
ausbilden; bilden; formen
anglais
to form
espagnol
formar
français
former
italien
formare
néerlandais
formeren; vormen
portugais
formar