Practicar este verbo
Infinitivoenaiguar
Gerundioenaiguant
Participioenaiguat, enaiguada, enaiguats, enaiguades

Modo indicativo

Presente

joenaiguo
tuenaigües
ell, ella, vostèenaigua
nosaltresenaigüem
vosaltresenaigüeu
ells, elles, vostèsenaigüen

Imperfecto

joenaiguava
tuenaiguaves
ell, ella, vostèenaiguava
nosaltresenaiguàvem
vosaltresenaiguàveu
ells, elles, vostèsenaiguaven

Pasado simple

joenaigüí
tuenaiguares
ell, ella, vostèenaiguà
nosaltresenaiguàrem
vosaltresenaiguàreu
ells, elles, vostèsenaiguaren

Pasado perifrástico

jovaig enaiguar
tuvas (vares) enaiguar
ell, ella, vostèva enaiguar
nosaltresvam (vàrem) enaiguar
vosaltresvau (vàreu) enaiguar
ells, elles, vostèsvan (varen) enaiguar

Futuro

joenaiguaré
tuenaiguaràs
ell, ella, vostèenaiguarà
nosaltresenaiguarem
vosaltresenaiguareu
ells, elles, vostèsenaiguaran

Perfecto

johe enaiguat
tuhas enaiguat
ell, ella, vostèha enaiguat
nosaltreshem (havem) enaiguat
vosaltresheu (haveu) enaiguat
ells, elles, vostèshan enaiguat

Pluscuamperfecto

johavia enaiguat
tuhavies enaiguat
ell, ella, vostèhavia enaiguat
nosaltreshavíem enaiguat
vosaltreshavíeu enaiguat
ells, elles, vostèshavien enaiguat

Pasado anterior

johaguí enaiguat
tuhagueres enaiguat
ell, ella, vostèhagué enaiguat
nosaltreshaguérem enaiguat
vosaltreshaguéreu enaiguat
ells, elles, vostèshagueren enaiguat

Pasado anterior perifrástico

jovaig haver enaiguat
tuvas (vares) haver enaiguat
ell, ella, vostèva haver enaiguat
nosaltresvam (vàrem) haver enaiguat
vosaltresvau (vàreu) haver enaiguat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver enaiguat

Futuro perfecto

johauré enaiguat
tuhauràs enaiguat
ell, ella, vostèhaurà enaiguat
nosaltreshaurem enaiguat
vosaltreshaureu enaiguat
ells, elles, vostèshauran enaiguat

Modo subjuntivo

Presente

joenaigüi
tuenaigüis
ell, ella, vostèenaigüi
nosaltresenaigüem
vosaltresenaigüeu
ells, elles, vostèsenaigüin

Imperfecto

joenaigüés
tuenaigüessis
ell, ella, vostèenaigüés
nosaltresenaigüéssim
vosaltresenaigüéssiu
ells, elles, vostèsenaigüessin

Perfecto

johagi enaiguat
tuhagis enaiguat
ell, ella, vostèhagi enaiguat
nosaltreshàgim enaiguat
vosaltreshàgiu enaiguat
ells, elles, vostèshagin enaiguat

Pluscuamperfecto

johagués enaiguat
tuhaguessis enaiguat
ell, ella, vostèhagués enaiguat
nosaltreshaguéssim enaiguat
vosaltreshaguéssiu enaiguat
ells, elles, vostèshaguessin enaiguat

Modo condicional

Condicional

joenaiguaria
tuenaiguaries
ell, ella, vostèenaiguaria
nosaltresenaiguaríem
vosaltresenaiguaríeu
ells, elles, vostèsenaiguarien

Condicional perfecto

johauria (haguera) enaiguat
tuhauries (hagueres) enaiguat
ell, ella, vostèhauria (haguera) enaiguat
nosaltreshauríem (haguérem) enaiguat
vosaltreshauríeu (haguéreu) enaiguat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) enaiguat

Modo imperativo

(tu)enaigua
(vostè)enaigüi
(nosaltres)enaigüem
(vosaltres)enaigüeu
(vostès)enaigüin

Traducciones

alemán
fluten, überfluten
inglés
to water, to wet
español
inundar
francés
inonder
portugués
inundar