Practicar aquest verb
Infinitiuenaiguar
Gerundienaiguant
Participienaiguat, enaiguada, enaiguats, enaiguades

Mode indicatiu

Present

joenaiguo
tuenaigües
ell, ella, vostèenaigua
nosaltresenaigüem
vosaltresenaigüeu
ells, elles, vostèsenaigüen

Imperfet

joenaiguava
tuenaiguaves
ell, ella, vostèenaiguava
nosaltresenaiguàvem
vosaltresenaiguàveu
ells, elles, vostèsenaiguaven

Passat simple

joenaigüí
tuenaiguares
ell, ella, vostèenaiguà
nosaltresenaiguàrem
vosaltresenaiguàreu
ells, elles, vostèsenaiguaren

Passat perifràstic

jovaig enaiguar
tuvas (vares) enaiguar
ell, ella, vostèva enaiguar
nosaltresvam (vàrem) enaiguar
vosaltresvau (vàreu) enaiguar
ells, elles, vostèsvan (varen) enaiguar

Futur

joenaiguaré
tuenaiguaràs
ell, ella, vostèenaiguarà
nosaltresenaiguarem
vosaltresenaiguareu
ells, elles, vostèsenaiguaran

Perfet

johe enaiguat
tuhas enaiguat
ell, ella, vostèha enaiguat
nosaltreshem (havem) enaiguat
vosaltresheu (haveu) enaiguat
ells, elles, vostèshan enaiguat

Plusquamperfet

johavia enaiguat
tuhavies enaiguat
ell, ella, vostèhavia enaiguat
nosaltreshavíem enaiguat
vosaltreshavíeu enaiguat
ells, elles, vostèshavien enaiguat

Passat anterior

johaguí enaiguat
tuhagueres enaiguat
ell, ella, vostèhagué enaiguat
nosaltreshaguérem enaiguat
vosaltreshaguéreu enaiguat
ells, elles, vostèshagueren enaiguat

Passat anterior perifràstic

jovaig haver enaiguat
tuvas (vares) haver enaiguat
ell, ella, vostèva haver enaiguat
nosaltresvam (vàrem) haver enaiguat
vosaltresvau (vàreu) haver enaiguat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver enaiguat

Futur perfet

johauré enaiguat
tuhauràs enaiguat
ell, ella, vostèhaurà enaiguat
nosaltreshaurem enaiguat
vosaltreshaureu enaiguat
ells, elles, vostèshauran enaiguat

Mode subjuntiu

Present

joenaigüi
tuenaigüis
ell, ella, vostèenaigüi
nosaltresenaigüem
vosaltresenaigüeu
ells, elles, vostèsenaigüin

Imperfet

joenaigüés
tuenaigüessis
ell, ella, vostèenaigüés
nosaltresenaigüéssim
vosaltresenaigüéssiu
ells, elles, vostèsenaigüessin

Perfet

johagi enaiguat
tuhagis enaiguat
ell, ella, vostèhagi enaiguat
nosaltreshàgim enaiguat
vosaltreshàgiu enaiguat
ells, elles, vostèshagin enaiguat

Plusquamperfet

johagués enaiguat
tuhaguessis enaiguat
ell, ella, vostèhagués enaiguat
nosaltreshaguéssim enaiguat
vosaltreshaguéssiu enaiguat
ells, elles, vostèshaguessin enaiguat

Mode condicional

Condicional

joenaiguaria
tuenaiguaries
ell, ella, vostèenaiguaria
nosaltresenaiguaríem
vosaltresenaiguaríeu
ells, elles, vostèsenaiguarien

Condicional perfet

johauria (haguera) enaiguat
tuhauries (hagueres) enaiguat
ell, ella, vostèhauria (haguera) enaiguat
nosaltreshauríem (haguérem) enaiguat
vosaltreshauríeu (haguéreu) enaiguat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) enaiguat

Mode imperatiu

(tu)enaigua
(vostè)enaigüi
(nosaltres)enaigüem
(vosaltres)enaigüeu
(vostès)enaigüin

Traduccions

alemany
fluten, überfluten
anglès
to water, to wet
castellà
inundar
francès
inonder
portuguès
inundar