Practicar este verbo
No deixis mai d'aprendre.
Nunca dejes de aprender.
Infinitivodeixar
Gerundiodeixant
Participiodeixat, deixada, deixats, deixades

Modo indicativo

Presente

jodeixo
tudeixes
ell, ella, vostèdeixa
nosaltresdeixem
vosaltresdeixeu
ells, elles, vostèsdeixen

Imperfecto

jodeixava
tudeixaves
ell, ella, vostèdeixava
nosaltresdeixàvem
vosaltresdeixàveu
ells, elles, vostèsdeixaven

Pasado simple

jodeixí
tudeixares
ell, ella, vostèdeixà
nosaltresdeixàrem
vosaltresdeixàreu
ells, elles, vostèsdeixaren

Pasado perifrástico

jovaig deixar
tuvas (vares) deixar
ell, ella, vostèva deixar
nosaltresvam (vàrem) deixar
vosaltresvau (vàreu) deixar
ells, elles, vostèsvan (varen) deixar

Futuro

jodeixaré
tudeixaràs
ell, ella, vostèdeixarà
nosaltresdeixarem
vosaltresdeixareu
ells, elles, vostèsdeixaran

Perfecto

johe deixat
tuhas deixat
ell, ella, vostèha deixat
nosaltreshem (havem) deixat
vosaltresheu (haveu) deixat
ells, elles, vostèshan deixat

Pluscuamperfecto

johavia deixat
tuhavies deixat
ell, ella, vostèhavia deixat
nosaltreshavíem deixat
vosaltreshavíeu deixat
ells, elles, vostèshavien deixat

Pasado anterior

johaguí deixat
tuhagueres deixat
ell, ella, vostèhagué deixat
nosaltreshaguérem deixat
vosaltreshaguéreu deixat
ells, elles, vostèshagueren deixat

Pasado anterior perifrástico

jovaig haver deixat
tuvas (vares) haver deixat
ell, ella, vostèva haver deixat
nosaltresvam (vàrem) haver deixat
vosaltresvau (vàreu) haver deixat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver deixat

Futuro perfecto

johauré deixat
tuhauràs deixat
ell, ella, vostèhaurà deixat
nosaltreshaurem deixat
vosaltreshaureu deixat
ells, elles, vostèshauran deixat

Modo subjuntivo

Presente

jodeixi
tudeixis
ell, ella, vostèdeixi
nosaltresdeixem
vosaltresdeixeu
ells, elles, vostèsdeixin

Imperfecto

jodeixés
tudeixessis
ell, ella, vostèdeixés
nosaltresdeixéssim
vosaltresdeixéssiu
ells, elles, vostèsdeixessin

Perfecto

johagi deixat
tuhagis deixat
ell, ella, vostèhagi deixat
nosaltreshàgim deixat
vosaltreshàgiu deixat
ells, elles, vostèshagin deixat

Pluscuamperfecto

johagués deixat
tuhaguessis deixat
ell, ella, vostèhagués deixat
nosaltreshaguéssim deixat
vosaltreshaguéssiu deixat
ells, elles, vostèshaguessin deixat

Modo condicional

Condicional

jodeixaria
tudeixaries
ell, ella, vostèdeixaria
nosaltresdeixaríem
vosaltresdeixaríeu
ells, elles, vostèsdeixarien

Condicional perfecto

johauria (haguera) deixat
tuhauries (hagueres) deixat
ell, ella, vostèhauria (haguera) deixat
nosaltreshauríem (haguérem) deixat
vosaltreshauríeu (haguéreu) deixat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) deixat

Modo imperativo

(tu)deixa
(vostè)deixi
(nosaltres)deixem
(vosaltres)deixeu
(vostès)deixin

Traducciones

alemán
aufgeben, lassen, verlassen
inglés
to leave
español
dejar
euskera
utzi
francés
arrêter, cesser, laisser
italiano
lasciare
neerlandés
laten, opgeven, verlaten
portugués
deixar