Infinitiu deixar
Gerundi deixant
Participi deixat

Mode indicatiu

Present

jodeixo
tudeixes
ell, ella, vostèdeixa
nosaltresdeixem
vosaltresdeixeu
ells, elles, vostèsdeixen

Imperfet

jodeixava
tudeixaves
ell, ella, vostèdeixava
nosaltresdeixàvem
vosaltresdeixàveu
ells, elles, vostèsdeixaven

Passat simple

jodeixí
tudeixares
ell, ella, vostèdeixà
nosaltresdeixàrem
vosaltresdeixàreu
ells, elles, vostèsdeixaren

Futur

jodeixaré
tudeixaràs
ell, ella, vostèdeixarà
nosaltresdeixarem
vosaltresdeixareu
ells, elles, vostèsdeixaran

Mode subjuntiu

Present

jodeixi
tudeixis
ell, ella, vostèdeixi
nosaltresdeixem
vosaltresdeixeu
ells, elles, vostèsdeixin

Imperfet

jodeixés
tudeixessis
ell, ella, vostèdeixés
nosaltresdeixéssim
vosaltresdeixéssiu
ells, elles, vostèsdeixessin

Mode condicional

jodeixaria
tudeixaries
ell, ella, vostèdeixaria
nosaltresdeixaríem
vosaltresdeixaríeu
ells, elles, vostèsdeixarien

Mode imperatiu

(tu)deixa
(vostè)deixi
(nosaltres)deixem
(vosaltres)deixeu
(vostès)deixin

Traduccions

alemany
aufgeben; lassen; verlassen
anglès
to leave
castellà
dejar
francès
arrêter; cesser; laisser
italià
lasciare
neerlandès
laten; opgeven; verlaten
portuguès
deixar