Practicar este verbo
Infinitivocurar
Gerundiocurant
Participiocurat, curada, curats, curades

Modo indicativo

Presente

jocuro
tucures
ell, ella, vostècura
nosaltrescurem
vosaltrescureu
ells, elles, vostèscuren

Imperfecto

jocurava
tucuraves
ell, ella, vostècurava
nosaltrescuràvem
vosaltrescuràveu
ells, elles, vostèscuraven

Pasado simple

jocurí
tucurares
ell, ella, vostècurà
nosaltrescuràrem
vosaltrescuràreu
ells, elles, vostèscuraren

Pasado perifrástico

jovaig curar
tuvas (vares) curar
ell, ella, vostèva curar
nosaltresvam (vàrem) curar
vosaltresvau (vàreu) curar
ells, elles, vostèsvan (varen) curar

Futuro

jocuraré
tucuraràs
ell, ella, vostècurarà
nosaltrescurarem
vosaltrescurareu
ells, elles, vostèscuraran

Perfecto

johe curat
tuhas curat
ell, ella, vostèha curat
nosaltreshem (havem) curat
vosaltresheu (haveu) curat
ells, elles, vostèshan curat

Pluscuamperfecto

johavia curat
tuhavies curat
ell, ella, vostèhavia curat
nosaltreshavíem curat
vosaltreshavíeu curat
ells, elles, vostèshavien curat

Pasado anterior

johaguí curat
tuhagueres curat
ell, ella, vostèhagué curat
nosaltreshaguérem curat
vosaltreshaguéreu curat
ells, elles, vostèshagueren curat

Pasado anterior perifrástico

jovaig haver curat
tuvas (vares) haver curat
ell, ella, vostèva haver curat
nosaltresvam (vàrem) haver curat
vosaltresvau (vàreu) haver curat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver curat

Futuro perfecto

johauré curat
tuhauràs curat
ell, ella, vostèhaurà curat
nosaltreshaurem curat
vosaltreshaureu curat
ells, elles, vostèshauran curat

Modo subjuntivo

Presente

jocuri
tucuris
ell, ella, vostècuri
nosaltrescurem
vosaltrescureu
ells, elles, vostèscurin

Imperfecto

jocurés
tucuressis
ell, ella, vostècurés
nosaltrescuréssim
vosaltrescuréssiu
ells, elles, vostèscuressin

Perfecto

johagi curat
tuhagis curat
ell, ella, vostèhagi curat
nosaltreshàgim curat
vosaltreshàgiu curat
ells, elles, vostèshagin curat

Pluscuamperfecto

johagués curat
tuhaguessis curat
ell, ella, vostèhagués curat
nosaltreshaguéssim curat
vosaltreshaguéssiu curat
ells, elles, vostèshaguessin curat

Modo condicional

Condicional

jocuraria
tucuraries
ell, ella, vostècuraria
nosaltrescuraríem
vosaltrescuraríeu
ells, elles, vostèscurarien

Condicional perfecto

johauria (haguera) curat
tuhauries (hagueres) curat
ell, ella, vostèhauria (haguera) curat
nosaltreshauríem (haguérem) curat
vosaltreshauríeu (haguéreu) curat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) curat

Modo imperativo

(tu)cura
(vostè)curi
(nosaltres)curem
(vosaltres)cureu
(vostès)curin

Traducciones

alemán
genesen, heilen
inglés
to cure, to heal
español
curar
francés
soigner
italiano
curare, sanare
neerlandés
genezen, helen
portugués
curar