Infinitiu curar
Gerundi curant
Participi curat

Mode indicatiu

Present

jocuro
tucures
ell, ella, vostècura
nosaltrescurem
vosaltrescureu
ells, elles, vostèscuren

Imperfet

jocurava
tucuraves
ell, ella, vostècurava
nosaltrescuràvem
vosaltrescuràveu
ells, elles, vostèscuraven

Passat simple

jocurí
tucurares
ell, ella, vostècurà
nosaltrescuràrem
vosaltrescuràreu
ells, elles, vostèscuraren

Futur

jocuraré
tucuraràs
ell, ella, vostècurarà
nosaltrescurarem
vosaltrescurareu
ells, elles, vostèscuraran

Mode subjuntiu

Present

jocuri
tucuris
ell, ella, vostècuri
nosaltrescurem
vosaltrescureu
ells, elles, vostèscurin

Imperfet

jocurés
tucuressis
ell, ella, vostècurés
nosaltrescuréssim
vosaltrescuréssiu
ells, elles, vostèscuressin

Mode condicional

jocuraria
tucuraries
ell, ella, vostècuraria
nosaltrescuraríem
vosaltrescuraríeu
ells, elles, vostèscurarien

Mode imperatiu

(tu)cura
(vostè)curi
(nosaltres)curem
(vosaltres)cureu
(vostès)curin

Traduccions

alemany
genesen; heilen
anglès
to cure; to heal
castellà
curar
francès
soigner
italià
curare; sanare
neerlandès
genezen; helen
portuguès
curar