Practicar este verbo
Infinitivoalimentar
Gerundioalimentant
Participioalimentat, alimentada, alimentats, alimentades

Modo indicativo

Presente

joalimento
tualimentes
ell, ella, vostèalimenta
nosaltresalimentem
vosaltresalimenteu
ells, elles, vostèsalimenten

Imperfecto

joalimentava
tualimentaves
ell, ella, vostèalimentava
nosaltresalimentàvem
vosaltresalimentàveu
ells, elles, vostèsalimentaven

Pasado simple

joalimentí
tualimentares
ell, ella, vostèalimentà
nosaltresalimentàrem
vosaltresalimentàreu
ells, elles, vostèsalimentaren

Pasado perifrástico

jovaig alimentar
tuvas (vares) alimentar
ell, ella, vostèva alimentar
nosaltresvam (vàrem) alimentar
vosaltresvau (vàreu) alimentar
ells, elles, vostèsvan (varen) alimentar

Futuro

joalimentaré
tualimentaràs
ell, ella, vostèalimentarà
nosaltresalimentarem
vosaltresalimentareu
ells, elles, vostèsalimentaran

Perfecto

johe alimentat
tuhas alimentat
ell, ella, vostèha alimentat
nosaltreshem (havem) alimentat
vosaltresheu (haveu) alimentat
ells, elles, vostèshan alimentat

Pluscuamperfecto

johavia alimentat
tuhavies alimentat
ell, ella, vostèhavia alimentat
nosaltreshavíem alimentat
vosaltreshavíeu alimentat
ells, elles, vostèshavien alimentat

Pasado anterior

johaguí alimentat
tuhagueres alimentat
ell, ella, vostèhagué alimentat
nosaltreshaguérem alimentat
vosaltreshaguéreu alimentat
ells, elles, vostèshagueren alimentat

Pasado anterior perifrástico

jovaig haver alimentat
tuvas (vares) haver alimentat
ell, ella, vostèva haver alimentat
nosaltresvam (vàrem) haver alimentat
vosaltresvau (vàreu) haver alimentat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver alimentat

Futuro perfecto

johauré alimentat
tuhauràs alimentat
ell, ella, vostèhaurà alimentat
nosaltreshaurem alimentat
vosaltreshaureu alimentat
ells, elles, vostèshauran alimentat

Modo subjuntivo

Presente

joalimenti
tualimentis
ell, ella, vostèalimenti
nosaltresalimentem
vosaltresalimenteu
ells, elles, vostèsalimentin

Imperfecto

joalimentés
tualimentessis
ell, ella, vostèalimentés
nosaltresalimentéssim
vosaltresalimentéssiu
ells, elles, vostèsalimentessin

Perfecto

johagi alimentat
tuhagis alimentat
ell, ella, vostèhagi alimentat
nosaltreshàgim alimentat
vosaltreshàgiu alimentat
ells, elles, vostèshagin alimentat

Pluscuamperfecto

johagués alimentat
tuhaguessis alimentat
ell, ella, vostèhagués alimentat
nosaltreshaguéssim alimentat
vosaltreshaguéssiu alimentat
ells, elles, vostèshaguessin alimentat

Modo condicional

Condicional

joalimentaria
tualimentaries
ell, ella, vostèalimentaria
nosaltresalimentaríem
vosaltresalimentaríeu
ells, elles, vostèsalimentarien

Condicional perfecto

johauria (haguera) alimentat
tuhauries (hagueres) alimentat
ell, ella, vostèhauria (haguera) alimentat
nosaltreshauríem (haguérem) alimentat
vosaltreshauríeu (haguéreu) alimentat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) alimentat

Modo imperativo

(tu)alimenta
(vostè)alimenti
(nosaltres)alimentem
(vosaltres)alimenteu
(vostès)alimentin

Traducciones

alemán
ernähren, nähren
inglés
to feed, to nourish
español
alimentar
francés
nourrir
italiano
alimentare
neerlandés
eten geven, voeden
portugués
alimentar