Infinitiu alimentar
Gerundi alimentant
Participi alimentat

Mode indicatiu

Present

joalimento
tualimentes
ell, ella, vostèalimenta
nosaltresalimentem
vosaltresalimenteu
ells, elles, vostèsalimenten

Imperfet

joalimentava
tualimentaves
ell, ella, vostèalimentava
nosaltresalimentàvem
vosaltresalimentàveu
ells, elles, vostèsalimentaven

Passat simple

joalimentí
tualimentares
ell, ella, vostèalimentà
nosaltresalimentàrem
vosaltresalimentàreu
ells, elles, vostèsalimentaren

Futur

joalimentaré
tualimentaràs
ell, ella, vostèalimentarà
nosaltresalimentarem
vosaltresalimentareu
ells, elles, vostèsalimentaran

Mode subjuntiu

Present

joalimenti
tualimentis
ell, ella, vostèalimenti
nosaltresalimentem
vosaltresalimenteu
ells, elles, vostèsalimentin

Imperfet

joalimentés
tualimentessis
ell, ella, vostèalimentés
nosaltresalimentéssim
vosaltresalimentéssiu
ells, elles, vostèsalimentessin

Mode condicional

joalimentaria
tualimentaries
ell, ella, vostèalimentaria
nosaltresalimentaríem
vosaltresalimentaríeu
ells, elles, vostèsalimentarien

Mode imperatiu

(tu)alimenta
(vostè)alimenti
(nosaltres)alimentem
(vosaltres)alimenteu
(vostès)alimentin

Traduccions

alemany
ernähren; nähren
anglès
to feed; to nourish
castellà
alimentar
francès
nourrir
italià
alimentare
neerlandès
eten geven; voeden
portuguès
alimentar