Practicar aquest verb
Infinitiualimentar
Gerundialimentant
Participialimentat, alimentada, alimentats, alimentades

Mode indicatiu

Present

joalimento
tualimentes
ell, ella, vostèalimenta
nosaltresalimentem
vosaltresalimenteu
ells, elles, vostèsalimenten

Imperfet

joalimentava
tualimentaves
ell, ella, vostèalimentava
nosaltresalimentàvem
vosaltresalimentàveu
ells, elles, vostèsalimentaven

Passat simple

joalimentí
tualimentares
ell, ella, vostèalimentà
nosaltresalimentàrem
vosaltresalimentàreu
ells, elles, vostèsalimentaren

Passat perifràstic

jovaig alimentar
tuvas (vares) alimentar
ell, ella, vostèva alimentar
nosaltresvam (vàrem) alimentar
vosaltresvau (vàreu) alimentar
ells, elles, vostèsvan (varen) alimentar

Futur

joalimentaré
tualimentaràs
ell, ella, vostèalimentarà
nosaltresalimentarem
vosaltresalimentareu
ells, elles, vostèsalimentaran

Perfet

johe alimentat
tuhas alimentat
ell, ella, vostèha alimentat
nosaltreshem (havem) alimentat
vosaltresheu (haveu) alimentat
ells, elles, vostèshan alimentat

Plusquamperfet

johavia alimentat
tuhavies alimentat
ell, ella, vostèhavia alimentat
nosaltreshavíem alimentat
vosaltreshavíeu alimentat
ells, elles, vostèshavien alimentat

Passat anterior

johaguí alimentat
tuhagueres alimentat
ell, ella, vostèhagué alimentat
nosaltreshaguérem alimentat
vosaltreshaguéreu alimentat
ells, elles, vostèshagueren alimentat

Passat anterior perifràstic

jovaig haver alimentat
tuvas (vares) haver alimentat
ell, ella, vostèva haver alimentat
nosaltresvam (vàrem) haver alimentat
vosaltresvau (vàreu) haver alimentat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver alimentat

Futur perfet

johauré alimentat
tuhauràs alimentat
ell, ella, vostèhaurà alimentat
nosaltreshaurem alimentat
vosaltreshaureu alimentat
ells, elles, vostèshauran alimentat

Mode subjuntiu

Present

joalimenti
tualimentis
ell, ella, vostèalimenti
nosaltresalimentem
vosaltresalimenteu
ells, elles, vostèsalimentin

Imperfet

joalimentés
tualimentessis
ell, ella, vostèalimentés
nosaltresalimentéssim
vosaltresalimentéssiu
ells, elles, vostèsalimentessin

Perfet

johagi alimentat
tuhagis alimentat
ell, ella, vostèhagi alimentat
nosaltreshàgim alimentat
vosaltreshàgiu alimentat
ells, elles, vostèshagin alimentat

Plusquamperfet

johagués alimentat
tuhaguessis alimentat
ell, ella, vostèhagués alimentat
nosaltreshaguéssim alimentat
vosaltreshaguéssiu alimentat
ells, elles, vostèshaguessin alimentat

Mode condicional

Condicional

joalimentaria
tualimentaries
ell, ella, vostèalimentaria
nosaltresalimentaríem
vosaltresalimentaríeu
ells, elles, vostèsalimentarien

Condicional perfet

johauria (haguera) alimentat
tuhauries (hagueres) alimentat
ell, ella, vostèhauria (haguera) alimentat
nosaltreshauríem (haguérem) alimentat
vosaltreshauríeu (haguéreu) alimentat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) alimentat

Mode imperatiu

(tu)alimenta
(vostè)alimenti
(nosaltres)alimentem
(vosaltres)alimenteu
(vostès)alimentin

Traduccions

alemany
ernähren, nähren
anglès
to feed, to nourish
castellà
alimentar
francès
nourrir
italià
alimentare
neerlandès
eten geven, voeden
portuguès
alimentar