Infinitivoesmorzar
Gerundioesmorzant
Participioesmorzat

Modo indicativo

Presente

joesmorzo
tuesmorzes
ell, ella, vostèesmorza
nosaltresesmorzem
vosaltresesmorzeu
ells, elles, vostèsesmorzen

Imperfect

joesmorzava
tuesmorzaves
ell, ella, vostèesmorzava
nosaltresesmorzàvem
vosaltresesmorzàveu
ells, elles, vostèsesmorzaven

Pretérito perfecto simple

joesmorzí
tuesmorzares
ell, ella, vostèesmorzà
nosaltresesmorzàrem
vosaltresesmorzàreu
ells, elles, vostèsesmorzaren

Futuro

joesmorzaré
tuesmorzaràs
ell, ella, vostèesmorzarà
nosaltresesmorzarem
vosaltresesmorzareu
ells, elles, vostèsesmorzaran

Modo subjuntivo

Presente

joesmorzi
tuesmorzis
ell, ella, vostèesmorzi
nosaltresesmorzem
vosaltresesmorzeu
ells, elles, vostèsesmorzin

Imperfect

joesmorzés
tuesmorzessis
ell, ella, vostèesmorzés
nosaltresesmorzéssim
vosaltresesmorzéssiu
ells, elles, vostèsesmorzessin

Modo condicional

joesmorzaria
tuesmorzaries
ell, ella, vostèesmorzaria
nosaltresesmorzaríem
vosaltresesmorzaríeu
ells, elles, vostèsesmorzarien

Modo imperativo

(tu)esmorza
(vostè)esmorzi
(nosaltres)esmorzem
(vosaltres)esmorzeu
(vostès)esmorzin

Traducciones

alemán
frühstücken
inglés
to breakfast; to have breakfast
español
desayunar
francés
petit-déjeuner
italiano
fare colazione
neerlandés
ontbijten