Practicar este verbo
Infinitivoesmorzar
Gerundioesmorzant
Participioesmorzat, esmorzada, esmorzats, esmorzades

Modo indicativo

Presente

joesmorzo
tuesmorzes
ell, ella, vostèesmorza
nosaltresesmorzem
vosaltresesmorzeu
ells, elles, vostèsesmorzen

Imperfecto

joesmorzava
tuesmorzaves
ell, ella, vostèesmorzava
nosaltresesmorzàvem
vosaltresesmorzàveu
ells, elles, vostèsesmorzaven

Pasado simple

joesmorzí
tuesmorzares
ell, ella, vostèesmorzà
nosaltresesmorzàrem
vosaltresesmorzàreu
ells, elles, vostèsesmorzaren

Pasado perifrástico

jovaig esmorzar
tuvas (vares) esmorzar
ell, ella, vostèva esmorzar
nosaltresvam (vàrem) esmorzar
vosaltresvau (vàreu) esmorzar
ells, elles, vostèsvan (varen) esmorzar

Futuro

joesmorzaré
tuesmorzaràs
ell, ella, vostèesmorzarà
nosaltresesmorzarem
vosaltresesmorzareu
ells, elles, vostèsesmorzaran

Perfecto

johe esmorzat
tuhas esmorzat
ell, ella, vostèha esmorzat
nosaltreshem (havem) esmorzat
vosaltresheu (haveu) esmorzat
ells, elles, vostèshan esmorzat

Pluscuamperfecto

johavia esmorzat
tuhavies esmorzat
ell, ella, vostèhavia esmorzat
nosaltreshavíem esmorzat
vosaltreshavíeu esmorzat
ells, elles, vostèshavien esmorzat

Pasado anterior

johaguí esmorzat
tuhagueres esmorzat
ell, ella, vostèhagué esmorzat
nosaltreshaguérem esmorzat
vosaltreshaguéreu esmorzat
ells, elles, vostèshagueren esmorzat

Pasado anterior perifrástico

jovaig haver esmorzat
tuvas (vares) haver esmorzat
ell, ella, vostèva haver esmorzat
nosaltresvam (vàrem) haver esmorzat
vosaltresvau (vàreu) haver esmorzat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver esmorzat

Futuro perfecto

johauré esmorzat
tuhauràs esmorzat
ell, ella, vostèhaurà esmorzat
nosaltreshaurem esmorzat
vosaltreshaureu esmorzat
ells, elles, vostèshauran esmorzat

Modo subjuntivo

Presente

joesmorzi
tuesmorzis
ell, ella, vostèesmorzi
nosaltresesmorzem
vosaltresesmorzeu
ells, elles, vostèsesmorzin

Imperfecto

joesmorzés
tuesmorzessis
ell, ella, vostèesmorzés
nosaltresesmorzéssim
vosaltresesmorzéssiu
ells, elles, vostèsesmorzessin

Perfecto

johagi esmorzat
tuhagis esmorzat
ell, ella, vostèhagi esmorzat
nosaltreshàgim esmorzat
vosaltreshàgiu esmorzat
ells, elles, vostèshagin esmorzat

Pluscuamperfecto

johagués esmorzat
tuhaguessis esmorzat
ell, ella, vostèhagués esmorzat
nosaltreshaguéssim esmorzat
vosaltreshaguéssiu esmorzat
ells, elles, vostèshaguessin esmorzat

Modo condicional

Condicional

joesmorzaria
tuesmorzaries
ell, ella, vostèesmorzaria
nosaltresesmorzaríem
vosaltresesmorzaríeu
ells, elles, vostèsesmorzarien

Condicional perfecto

johauria (haguera) esmorzat
tuhauries (hagueres) esmorzat
ell, ella, vostèhauria (haguera) esmorzat
nosaltreshauríem (haguérem) esmorzat
vosaltreshauríeu (haguéreu) esmorzat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) esmorzat

Modo imperativo

(tu)esmorza
(vostè)esmorzi
(nosaltres)esmorzem
(vosaltres)esmorzeu
(vostès)esmorzin

Traducciones

alemán
frühstücken
inglés
to breakfast, to have breakfast
español
desayunar
francés
petit-déjeuner
italiano
fare colazione
neerlandés
ontbijten