Pratiquer ce verbe
Infinitifesmorzar
Participe présentesmorzant
Participe passéesmorzat, esmorzada, esmorzats, esmorzades

Mode indicatif

Présent

joesmorzo
tuesmorzes
ell, ella, vostèesmorza
nosaltresesmorzem
vosaltresesmorzeu
ells, elles, vostèsesmorzen

Imparfait

joesmorzava
tuesmorzaves
ell, ella, vostèesmorzava
nosaltresesmorzàvem
vosaltresesmorzàveu
ells, elles, vostèsesmorzaven

Passé simple

joesmorzí
tuesmorzares
ell, ella, vostèesmorzà
nosaltresesmorzàrem
vosaltresesmorzàreu
ells, elles, vostèsesmorzaren

Passé périphrastique

jovaig esmorzar
tuvas (vares) esmorzar
ell, ella, vostèva esmorzar
nosaltresvam (vàrem) esmorzar
vosaltresvau (vàreu) esmorzar
ells, elles, vostèsvan (varen) esmorzar

Futur

joesmorzaré
tuesmorzaràs
ell, ella, vostèesmorzarà
nosaltresesmorzarem
vosaltresesmorzareu
ells, elles, vostèsesmorzaran

Passé composé

johe esmorzat
tuhas esmorzat
ell, ella, vostèha esmorzat
nosaltreshem (havem) esmorzat
vosaltresheu (haveu) esmorzat
ells, elles, vostèshan esmorzat

Plus-que-parfait

johavia esmorzat
tuhavies esmorzat
ell, ella, vostèhavia esmorzat
nosaltreshavíem esmorzat
vosaltreshavíeu esmorzat
ells, elles, vostèshavien esmorzat

Passé antérieur

johaguí esmorzat
tuhagueres esmorzat
ell, ella, vostèhagué esmorzat
nosaltreshaguérem esmorzat
vosaltreshaguéreu esmorzat
ells, elles, vostèshagueren esmorzat

Passé antérieur périphrastique

jovaig haver esmorzat
tuvas (vares) haver esmorzat
ell, ella, vostèva haver esmorzat
nosaltresvam (vàrem) haver esmorzat
vosaltresvau (vàreu) haver esmorzat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver esmorzat

Futur antérieur

johauré esmorzat
tuhauràs esmorzat
ell, ella, vostèhaurà esmorzat
nosaltreshaurem esmorzat
vosaltreshaureu esmorzat
ells, elles, vostèshauran esmorzat

Mode subjonctif

Présent

joesmorzi
tuesmorzis
ell, ella, vostèesmorzi
nosaltresesmorzem
vosaltresesmorzeu
ells, elles, vostèsesmorzin

Imparfait

joesmorzés
tuesmorzessis
ell, ella, vostèesmorzés
nosaltresesmorzéssim
vosaltresesmorzéssiu
ells, elles, vostèsesmorzessin

Passé composé

johagi esmorzat
tuhagis esmorzat
ell, ella, vostèhagi esmorzat
nosaltreshàgim esmorzat
vosaltreshàgiu esmorzat
ells, elles, vostèshagin esmorzat

Plus-que-parfait

johagués esmorzat
tuhaguessis esmorzat
ell, ella, vostèhagués esmorzat
nosaltreshaguéssim esmorzat
vosaltreshaguéssiu esmorzat
ells, elles, vostèshaguessin esmorzat

Mode conditionnel

Conditionnel

joesmorzaria
tuesmorzaries
ell, ella, vostèesmorzaria
nosaltresesmorzaríem
vosaltresesmorzaríeu
ells, elles, vostèsesmorzarien

Conditionnel passé

johauria (haguera) esmorzat
tuhauries (hagueres) esmorzat
ell, ella, vostèhauria (haguera) esmorzat
nosaltreshauríem (haguérem) esmorzat
vosaltreshauríeu (haguéreu) esmorzat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) esmorzat

Mode impératif

(tu)esmorza
(vostè)esmorzi
(nosaltres)esmorzem
(vosaltres)esmorzeu
(vostès)esmorzin

Traductions

allemand
frühstücken
anglais
to breakfast, to have breakfast
espagnol
desayunar
français
petit-déjeuner
italien
fare colazione
néerlandais
ontbijten