Practicar aquest verb
Infinitiuesmorzar
Gerundiesmorzant
Participiesmorzat, esmorzada, esmorzats, esmorzades

Mode indicatiu

Present

joesmorzo
tuesmorzes
ell, ella, vostèesmorza
nosaltresesmorzem
vosaltresesmorzeu
ells, elles, vostèsesmorzen

Imperfet

joesmorzava
tuesmorzaves
ell, ella, vostèesmorzava
nosaltresesmorzàvem
vosaltresesmorzàveu
ells, elles, vostèsesmorzaven

Passat simple

joesmorzí
tuesmorzares
ell, ella, vostèesmorzà
nosaltresesmorzàrem
vosaltresesmorzàreu
ells, elles, vostèsesmorzaren

Passat perifràstic

jovaig esmorzar
tuvas (vares) esmorzar
ell, ella, vostèva esmorzar
nosaltresvam (vàrem) esmorzar
vosaltresvau (vàreu) esmorzar
ells, elles, vostèsvan (varen) esmorzar

Futur

joesmorzaré
tuesmorzaràs
ell, ella, vostèesmorzarà
nosaltresesmorzarem
vosaltresesmorzareu
ells, elles, vostèsesmorzaran

Perfet

johe esmorzat
tuhas esmorzat
ell, ella, vostèha esmorzat
nosaltreshem (havem) esmorzat
vosaltresheu (haveu) esmorzat
ells, elles, vostèshan esmorzat

Plusquamperfet

johavia esmorzat
tuhavies esmorzat
ell, ella, vostèhavia esmorzat
nosaltreshavíem esmorzat
vosaltreshavíeu esmorzat
ells, elles, vostèshavien esmorzat

Passat anterior

johaguí esmorzat
tuhagueres esmorzat
ell, ella, vostèhagué esmorzat
nosaltreshaguérem esmorzat
vosaltreshaguéreu esmorzat
ells, elles, vostèshagueren esmorzat

Passat anterior perifràstic

jovaig haver esmorzat
tuvas (vares) haver esmorzat
ell, ella, vostèva haver esmorzat
nosaltresvam (vàrem) haver esmorzat
vosaltresvau (vàreu) haver esmorzat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver esmorzat

Futur perfet

johauré esmorzat
tuhauràs esmorzat
ell, ella, vostèhaurà esmorzat
nosaltreshaurem esmorzat
vosaltreshaureu esmorzat
ells, elles, vostèshauran esmorzat

Mode subjuntiu

Present

joesmorzi
tuesmorzis
ell, ella, vostèesmorzi
nosaltresesmorzem
vosaltresesmorzeu
ells, elles, vostèsesmorzin

Imperfet

joesmorzés
tuesmorzessis
ell, ella, vostèesmorzés
nosaltresesmorzéssim
vosaltresesmorzéssiu
ells, elles, vostèsesmorzessin

Perfet

johagi esmorzat
tuhagis esmorzat
ell, ella, vostèhagi esmorzat
nosaltreshàgim esmorzat
vosaltreshàgiu esmorzat
ells, elles, vostèshagin esmorzat

Plusquamperfet

johagués esmorzat
tuhaguessis esmorzat
ell, ella, vostèhagués esmorzat
nosaltreshaguéssim esmorzat
vosaltreshaguéssiu esmorzat
ells, elles, vostèshaguessin esmorzat

Mode condicional

Condicional

joesmorzaria
tuesmorzaries
ell, ella, vostèesmorzaria
nosaltresesmorzaríem
vosaltresesmorzaríeu
ells, elles, vostèsesmorzarien

Condicional perfet

johauria (haguera) esmorzat
tuhauries (hagueres) esmorzat
ell, ella, vostèhauria (haguera) esmorzat
nosaltreshauríem (haguérem) esmorzat
vosaltreshauríeu (haguéreu) esmorzat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) esmorzat

Mode imperatiu

(tu)esmorza
(vostè)esmorzi
(nosaltres)esmorzem
(vosaltres)esmorzeu
(vostès)esmorzin

Traduccions

alemany
frühstücken
anglès
to breakfast, to have breakfast
castellà
desayunar
francès
petit-déjeuner
italià
fare colazione
neerlandès
ontbijten