Infinitiu esmorzar
Gerundi esmorzant
Participi esmorzat

Mode indicatiu

Present

joesmorzo
tuesmorzes
ell, ella, vostèesmorza
nosaltresesmorzem
vosaltresesmorzeu
ells, elles, vostèsesmorzen

Imperfet

joesmorzava
tuesmorzaves
ell, ella, vostèesmorzava
nosaltresesmorzàvem
vosaltresesmorzàveu
ells, elles, vostèsesmorzaven

Passat simple

joesmorzí
tuesmorzares
ell, ella, vostèesmorzà
nosaltresesmorzàrem
vosaltresesmorzàreu
ells, elles, vostèsesmorzaren

Futur

joesmorzaré
tuesmorzaràs
ell, ella, vostèesmorzarà
nosaltresesmorzarem
vosaltresesmorzareu
ells, elles, vostèsesmorzaran

Mode subjuntiu

Present

joesmorzi
tuesmorzis
ell, ella, vostèesmorzi
nosaltresesmorzem
vosaltresesmorzeu
ells, elles, vostèsesmorzin

Imperfet

joesmorzés
tuesmorzessis
ell, ella, vostèesmorzés
nosaltresesmorzéssim
vosaltresesmorzéssiu
ells, elles, vostèsesmorzessin

Mode condicional

joesmorzaria
tuesmorzaries
ell, ella, vostèesmorzaria
nosaltresesmorzaríem
vosaltresesmorzaríeu
ells, elles, vostèsesmorzarien

Mode imperatiu

(tu)esmorza
(vostè)esmorzi
(nosaltres)esmorzem
(vosaltres)esmorzeu
(vostès)esmorzin

Traduccions

alemany
frühstücken
anglès
to breakfast; to have breakfast
castellà
desayunar
francès
petit-déjeuner
italià
fare colazione
neerlandès
ontbijten