Practicar este verbo
Infinitivoengolir
Gerundioengolint
Participioengolit, engolida, engolits, engolides

Modo indicativo

Presente

joengoleixo
tuengoleixes
ell, ella, vostèengoleix
nosaltresengolim
vosaltresengoliu
ells, elles, vostèsengoleixen

Imperfecto

joengolia
tuengolies
ell, ella, vostèengolia
nosaltresengolíem
vosaltresengolíeu
ells, elles, vostèsengolien

Pasado simple

joengolí
tuengolires
ell, ella, vostèengolí
nosaltresengolírem
vosaltresengolíreu
ells, elles, vostèsengoliren

Pasado perifrástico

jovaig engolir
tuvas (vares) engolir
ell, ella, vostèva engolir
nosaltresvam (vàrem) engolir
vosaltresvau (vàreu) engolir
ells, elles, vostèsvan (varen) engolir

Futuro

joengoliré
tuengoliràs
ell, ella, vostèengolirà
nosaltresengolirem
vosaltresengolireu
ells, elles, vostèsengoliran

Perfecto

johe engolit
tuhas engolit
ell, ella, vostèha engolit
nosaltreshem (havem) engolit
vosaltresheu (haveu) engolit
ells, elles, vostèshan engolit

Pluscuamperfecto

johavia engolit
tuhavies engolit
ell, ella, vostèhavia engolit
nosaltreshavíem engolit
vosaltreshavíeu engolit
ells, elles, vostèshavien engolit

Pasado anterior

johaguí engolit
tuhagueres engolit
ell, ella, vostèhagué engolit
nosaltreshaguérem engolit
vosaltreshaguéreu engolit
ells, elles, vostèshagueren engolit

Pasado anterior perifrástico

jovaig haver engolit
tuvas (vares) haver engolit
ell, ella, vostèva haver engolit
nosaltresvam (vàrem) haver engolit
vosaltresvau (vàreu) haver engolit
ells, elles, vostèsvan (varen) haver engolit

Futuro perfecto

johauré engolit
tuhauràs engolit
ell, ella, vostèhaurà engolit
nosaltreshaurem engolit
vosaltreshaureu engolit
ells, elles, vostèshauran engolit

Modo subjuntivo

Presente

joengoleixi
tuengoleixis
ell, ella, vostèengoleixi
nosaltresengolim
vosaltresengoliu
ells, elles, vostèsengoleixin

Imperfecto

joengolís
tuengolissis
ell, ella, vostèengolís
nosaltresengolíssim
vosaltresengolíssiu
ells, elles, vostèsengolissin

Perfecto

johagi engolit
tuhagis engolit
ell, ella, vostèhagi engolit
nosaltreshàgim engolit
vosaltreshàgiu engolit
ells, elles, vostèshagin engolit

Pluscuamperfecto

johagués engolit
tuhaguessis engolit
ell, ella, vostèhagués engolit
nosaltreshaguéssim engolit
vosaltreshaguéssiu engolit
ells, elles, vostèshaguessin engolit

Modo condicional

Condicional

joengoliria
tuengoliries
ell, ella, vostèengoliria
nosaltresengoliríem
vosaltresengoliríeu
ells, elles, vostèsengolirien

Condicional perfecto

johauria (haguera) engolit
tuhauries (hagueres) engolit
ell, ella, vostèhauria (haguera) engolit
nosaltreshauríem (haguérem) engolit
vosaltreshauríeu (haguéreu) engolit
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) engolit

Modo imperativo

(tu)engoleix
(vostè)engoleixi
(nosaltres)engolim
(vosaltres)engoliu
(vostès)engoleixin

Traducciones

alemán
hinunterschlucken, schlucken
inglés
to swallow
español
engullir
francés
engloutir
italiano
inghiottire
neerlandés
inslikken
portugués
engolir