Infinitiu engolir
Gerundi engolint
Participi engolit

Mode indicatiu

Present

joengoleixo
tuengoleixes
ell, ella, vostèengoleix
nosaltresengolim
vosaltresengoliu
ells, elles, vostèsengoleixen

Imperfet

joengolia
tuengolies
ell, ella, vostèengolia
nosaltresengolíem
vosaltresengolíeu
ells, elles, vostèsengolien

Passat simple

joengolí
tuengolires
ell, ella, vostèengolí
nosaltresengolírem
vosaltresengolíreu
ells, elles, vostèsengoliren

Futur

joengoliré
tuengoliràs
ell, ella, vostèengolirà
nosaltresengolirem
vosaltresengolireu
ells, elles, vostèsengoliran

Mode subjuntiu

Present

joengoleixi
tuengoleixis
ell, ella, vostèengoleixi
nosaltresengolim
vosaltresengoliu
ells, elles, vostèsengoleixin

Imperfet

joengolís
tuengolissis
ell, ella, vostèengolís
nosaltresengolíssim
vosaltresengolíssiu
ells, elles, vostèsengolissin

Mode condicional

joengoliria
tuengoliries
ell, ella, vostèengoliria
nosaltresengoliríem
vosaltresengoliríeu
ells, elles, vostèsengolirien

Mode imperatiu

(tu)engoleix
(vostè)engoleixi
(nosaltres)engolim
(vosaltres)engoliu
(vostès)engoleixin

Traduccions

anglès
to swallow
castellà
engullir
francès
engloutir
italià
inghiottire
neerlandès
inslikken
portuguès
engolir