Practicar aquest verb
Infinitiuengolir
Gerundiengolint
Participiengolit, engolida, engolits, engolides

Mode indicatiu

Present

joengoleixo
tuengoleixes
ell, ella, vostèengoleix
nosaltresengolim
vosaltresengoliu
ells, elles, vostèsengoleixen

Imperfet

joengolia
tuengolies
ell, ella, vostèengolia
nosaltresengolíem
vosaltresengolíeu
ells, elles, vostèsengolien

Passat simple

joengolí
tuengolires
ell, ella, vostèengolí
nosaltresengolírem
vosaltresengolíreu
ells, elles, vostèsengoliren

Passat perifràstic

jovaig engolir
tuvas (vares) engolir
ell, ella, vostèva engolir
nosaltresvam (vàrem) engolir
vosaltresvau (vàreu) engolir
ells, elles, vostèsvan (varen) engolir

Futur

joengoliré
tuengoliràs
ell, ella, vostèengolirà
nosaltresengolirem
vosaltresengolireu
ells, elles, vostèsengoliran

Perfet

johe engolit
tuhas engolit
ell, ella, vostèha engolit
nosaltreshem (havem) engolit
vosaltresheu (haveu) engolit
ells, elles, vostèshan engolit

Plusquamperfet

johavia engolit
tuhavies engolit
ell, ella, vostèhavia engolit
nosaltreshavíem engolit
vosaltreshavíeu engolit
ells, elles, vostèshavien engolit

Passat anterior

johaguí engolit
tuhagueres engolit
ell, ella, vostèhagué engolit
nosaltreshaguérem engolit
vosaltreshaguéreu engolit
ells, elles, vostèshagueren engolit

Passat anterior perifràstic

jovaig haver engolit
tuvas (vares) haver engolit
ell, ella, vostèva haver engolit
nosaltresvam (vàrem) haver engolit
vosaltresvau (vàreu) haver engolit
ells, elles, vostèsvan (varen) haver engolit

Futur perfet

johauré engolit
tuhauràs engolit
ell, ella, vostèhaurà engolit
nosaltreshaurem engolit
vosaltreshaureu engolit
ells, elles, vostèshauran engolit

Mode subjuntiu

Present

joengoleixi
tuengoleixis
ell, ella, vostèengoleixi
nosaltresengolim
vosaltresengoliu
ells, elles, vostèsengoleixin

Imperfet

joengolís
tuengolissis
ell, ella, vostèengolís
nosaltresengolíssim
vosaltresengolíssiu
ells, elles, vostèsengolissin

Perfet

johagi engolit
tuhagis engolit
ell, ella, vostèhagi engolit
nosaltreshàgim engolit
vosaltreshàgiu engolit
ells, elles, vostèshagin engolit

Plusquamperfet

johagués engolit
tuhaguessis engolit
ell, ella, vostèhagués engolit
nosaltreshaguéssim engolit
vosaltreshaguéssiu engolit
ells, elles, vostèshaguessin engolit

Mode condicional

Condicional

joengoliria
tuengoliries
ell, ella, vostèengoliria
nosaltresengoliríem
vosaltresengoliríeu
ells, elles, vostèsengolirien

Condicional perfet

johauria (haguera) engolit
tuhauries (hagueres) engolit
ell, ella, vostèhauria (haguera) engolit
nosaltreshauríem (haguérem) engolit
vosaltreshauríeu (haguéreu) engolit
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) engolit

Mode imperatiu

(tu)engoleix
(vostè)engoleixi
(nosaltres)engolim
(vosaltres)engoliu
(vostès)engoleixin

Traduccions

alemany
hinunterschlucken, schlucken
anglès
to swallow
castellà
engullir
francès
engloutir
italià
inghiottire
neerlandès
inslikken
portuguès
engolir