Practicar este verbo
Infinitivomatxucar
Gerundiomatxucant
Participiomatxucat, matxucada, matxucats, matxucades

Modo indicativo

Presente

jomatxuco
tumatxuques
ell, ella, vostèmatxuca
nosaltresmatxuquem
vosaltresmatxuqueu
ells, elles, vostèsmatxuquen

Imperfecto

jomatxucava
tumatxucaves
ell, ella, vostèmatxucava
nosaltresmatxucàvem
vosaltresmatxucàveu
ells, elles, vostèsmatxucaven

Pasado simple

jomatxuquí
tumatxucares
ell, ella, vostèmatxucà
nosaltresmatxucàrem
vosaltresmatxucàreu
ells, elles, vostèsmatxucaren

Pasado perifrástico

jovaig matxucar
tuvas (vares) matxucar
ell, ella, vostèva matxucar
nosaltresvam (vàrem) matxucar
vosaltresvau (vàreu) matxucar
ells, elles, vostèsvan (varen) matxucar

Futuro

jomatxucaré
tumatxucaràs
ell, ella, vostèmatxucarà
nosaltresmatxucarem
vosaltresmatxucareu
ells, elles, vostèsmatxucaran

Perfecto

johe matxucat
tuhas matxucat
ell, ella, vostèha matxucat
nosaltreshem (havem) matxucat
vosaltresheu (haveu) matxucat
ells, elles, vostèshan matxucat

Pluscuamperfecto

johavia matxucat
tuhavies matxucat
ell, ella, vostèhavia matxucat
nosaltreshavíem matxucat
vosaltreshavíeu matxucat
ells, elles, vostèshavien matxucat

Pasado anterior

johaguí matxucat
tuhagueres matxucat
ell, ella, vostèhagué matxucat
nosaltreshaguérem matxucat
vosaltreshaguéreu matxucat
ells, elles, vostèshagueren matxucat

Pasado anterior perifrástico

jovaig haver matxucat
tuvas (vares) haver matxucat
ell, ella, vostèva haver matxucat
nosaltresvam (vàrem) haver matxucat
vosaltresvau (vàreu) haver matxucat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver matxucat

Futuro perfecto

johauré matxucat
tuhauràs matxucat
ell, ella, vostèhaurà matxucat
nosaltreshaurem matxucat
vosaltreshaureu matxucat
ells, elles, vostèshauran matxucat

Modo subjuntivo

Presente

jomatxuqui
tumatxuquis
ell, ella, vostèmatxuqui
nosaltresmatxuquem
vosaltresmatxuqueu
ells, elles, vostèsmatxuquin

Imperfecto

jomatxuqués
tumatxuquessis
ell, ella, vostèmatxuqués
nosaltresmatxuquéssim
vosaltresmatxuquéssiu
ells, elles, vostèsmatxuquessin

Perfecto

johagi matxucat
tuhagis matxucat
ell, ella, vostèhagi matxucat
nosaltreshàgim matxucat
vosaltreshàgiu matxucat
ells, elles, vostèshagin matxucat

Pluscuamperfecto

johagués matxucat
tuhaguessis matxucat
ell, ella, vostèhagués matxucat
nosaltreshaguéssim matxucat
vosaltreshaguéssiu matxucat
ells, elles, vostèshaguessin matxucat

Modo condicional

Condicional

jomatxucaria
tumatxucaries
ell, ella, vostèmatxucaria
nosaltresmatxucaríem
vosaltresmatxucaríeu
ells, elles, vostèsmatxucarien

Condicional perfecto

johauria (haguera) matxucat
tuhauries (hagueres) matxucat
ell, ella, vostèhauria (haguera) matxucat
nosaltreshauríem (haguérem) matxucat
vosaltreshauríeu (haguéreu) matxucat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) matxucat

Modo imperativo

(tu)matxuca
(vostè)matxuqui
(nosaltres)matxuquem
(vosaltres)matxuqueu
(vostès)matxuquin

Traducciones

alemán
zerstampfen
inglés
to crush
español
arrugar, machacar
francés
piler