Pratiquer ce verbe
Infinitifmatxucar
Participe présentmatxucant
Participe passématxucat, matxucada, matxucats, matxucades

Mode indicatif

Présent

jomatxuco
tumatxuques
ell, ella, vostèmatxuca
nosaltresmatxuquem
vosaltresmatxuqueu
ells, elles, vostèsmatxuquen

Imparfait

jomatxucava
tumatxucaves
ell, ella, vostèmatxucava
nosaltresmatxucàvem
vosaltresmatxucàveu
ells, elles, vostèsmatxucaven

Passé simple

jomatxuquí
tumatxucares
ell, ella, vostèmatxucà
nosaltresmatxucàrem
vosaltresmatxucàreu
ells, elles, vostèsmatxucaren

Passé périphrastique

jovaig matxucar
tuvas (vares) matxucar
ell, ella, vostèva matxucar
nosaltresvam (vàrem) matxucar
vosaltresvau (vàreu) matxucar
ells, elles, vostèsvan (varen) matxucar

Futur

jomatxucaré
tumatxucaràs
ell, ella, vostèmatxucarà
nosaltresmatxucarem
vosaltresmatxucareu
ells, elles, vostèsmatxucaran

Passé composé

johe matxucat
tuhas matxucat
ell, ella, vostèha matxucat
nosaltreshem (havem) matxucat
vosaltresheu (haveu) matxucat
ells, elles, vostèshan matxucat

Plus-que-parfait

johavia matxucat
tuhavies matxucat
ell, ella, vostèhavia matxucat
nosaltreshavíem matxucat
vosaltreshavíeu matxucat
ells, elles, vostèshavien matxucat

Passé antérieur

johaguí matxucat
tuhagueres matxucat
ell, ella, vostèhagué matxucat
nosaltreshaguérem matxucat
vosaltreshaguéreu matxucat
ells, elles, vostèshagueren matxucat

Passé antérieur périphrastique

jovaig haver matxucat
tuvas (vares) haver matxucat
ell, ella, vostèva haver matxucat
nosaltresvam (vàrem) haver matxucat
vosaltresvau (vàreu) haver matxucat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver matxucat

Futur antérieur

johauré matxucat
tuhauràs matxucat
ell, ella, vostèhaurà matxucat
nosaltreshaurem matxucat
vosaltreshaureu matxucat
ells, elles, vostèshauran matxucat

Mode subjonctif

Présent

jomatxuqui
tumatxuquis
ell, ella, vostèmatxuqui
nosaltresmatxuquem
vosaltresmatxuqueu
ells, elles, vostèsmatxuquin

Imparfait

jomatxuqués
tumatxuquessis
ell, ella, vostèmatxuqués
nosaltresmatxuquéssim
vosaltresmatxuquéssiu
ells, elles, vostèsmatxuquessin

Passé composé

johagi matxucat
tuhagis matxucat
ell, ella, vostèhagi matxucat
nosaltreshàgim matxucat
vosaltreshàgiu matxucat
ells, elles, vostèshagin matxucat

Plus-que-parfait

johagués matxucat
tuhaguessis matxucat
ell, ella, vostèhagués matxucat
nosaltreshaguéssim matxucat
vosaltreshaguéssiu matxucat
ells, elles, vostèshaguessin matxucat

Mode conditionnel

Conditionnel

jomatxucaria
tumatxucaries
ell, ella, vostèmatxucaria
nosaltresmatxucaríem
vosaltresmatxucaríeu
ells, elles, vostèsmatxucarien

Conditionnel passé

johauria (haguera) matxucat
tuhauries (hagueres) matxucat
ell, ella, vostèhauria (haguera) matxucat
nosaltreshauríem (haguérem) matxucat
vosaltreshauríeu (haguéreu) matxucat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) matxucat

Mode impératif

(tu)matxuca
(vostè)matxuqui
(nosaltres)matxuquem
(vosaltres)matxuqueu
(vostès)matxuquin

Traductions

allemand
zerstampfen
anglais
to crush
espagnol
arrugar, machacar
français
piler