Practicar este verbo
Infinitivoeixordar
Gerundioeixordant
Participioeixordat, eixordada, eixordats, eixordades

Modo indicativo

Presente

joeixordo
tueixordes
ell, ella, vostèeixorda
nosaltreseixordem
vosaltreseixordeu
ells, elles, vostèseixorden

Imperfecto

joeixordava
tueixordaves
ell, ella, vostèeixordava
nosaltreseixordàvem
vosaltreseixordàveu
ells, elles, vostèseixordaven

Pasado simple

joeixordí
tueixordares
ell, ella, vostèeixordà
nosaltreseixordàrem
vosaltreseixordàreu
ells, elles, vostèseixordaren

Pasado perifrástico

jovaig eixordar
tuvas (vares) eixordar
ell, ella, vostèva eixordar
nosaltresvam (vàrem) eixordar
vosaltresvau (vàreu) eixordar
ells, elles, vostèsvan (varen) eixordar

Futuro

joeixordaré
tueixordaràs
ell, ella, vostèeixordarà
nosaltreseixordarem
vosaltreseixordareu
ells, elles, vostèseixordaran

Perfecto

johe eixordat
tuhas eixordat
ell, ella, vostèha eixordat
nosaltreshem (havem) eixordat
vosaltresheu (haveu) eixordat
ells, elles, vostèshan eixordat

Pluscuamperfecto

johavia eixordat
tuhavies eixordat
ell, ella, vostèhavia eixordat
nosaltreshavíem eixordat
vosaltreshavíeu eixordat
ells, elles, vostèshavien eixordat

Pasado anterior

johaguí eixordat
tuhagueres eixordat
ell, ella, vostèhagué eixordat
nosaltreshaguérem eixordat
vosaltreshaguéreu eixordat
ells, elles, vostèshagueren eixordat

Pasado anterior perifrástico

jovaig haver eixordat
tuvas (vares) haver eixordat
ell, ella, vostèva haver eixordat
nosaltresvam (vàrem) haver eixordat
vosaltresvau (vàreu) haver eixordat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver eixordat

Futuro perfecto

johauré eixordat
tuhauràs eixordat
ell, ella, vostèhaurà eixordat
nosaltreshaurem eixordat
vosaltreshaureu eixordat
ells, elles, vostèshauran eixordat

Modo subjuntivo

Presente

joeixordi
tueixordis
ell, ella, vostèeixordi
nosaltreseixordem
vosaltreseixordeu
ells, elles, vostèseixordin

Imperfecto

joeixordés
tueixordessis
ell, ella, vostèeixordés
nosaltreseixordéssim
vosaltreseixordéssiu
ells, elles, vostèseixordessin

Perfecto

johagi eixordat
tuhagis eixordat
ell, ella, vostèhagi eixordat
nosaltreshàgim eixordat
vosaltreshàgiu eixordat
ells, elles, vostèshagin eixordat

Pluscuamperfecto

johagués eixordat
tuhaguessis eixordat
ell, ella, vostèhagués eixordat
nosaltreshaguéssim eixordat
vosaltreshaguéssiu eixordat
ells, elles, vostèshaguessin eixordat

Modo condicional

Condicional

joeixordaria
tueixordaries
ell, ella, vostèeixordaria
nosaltreseixordaríem
vosaltreseixordaríeu
ells, elles, vostèseixordarien

Condicional perfecto

johauria (haguera) eixordat
tuhauries (hagueres) eixordat
ell, ella, vostèhauria (haguera) eixordat
nosaltreshauríem (haguérem) eixordat
vosaltreshauríeu (haguéreu) eixordat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) eixordat

Modo imperativo

(tu)eixorda
(vostè)eixordi
(nosaltres)eixordem
(vosaltres)eixordeu
(vostès)eixordin

Traducciones

alemán
betäuben
inglés
to deafen
español
ensordecer
francés
assourdir, éturdir
italiano
assordare
neerlandés
doof maken, doof worden, verdoven
portugués
ensurdecer