Practicar aquest verb
Infinitiueixordar
Gerundieixordant
Participieixordat, eixordada, eixordats, eixordades

Mode indicatiu

Present

joeixordo
tueixordes
ell, ella, vostèeixorda
nosaltreseixordem
vosaltreseixordeu
ells, elles, vostèseixorden

Imperfet

joeixordava
tueixordaves
ell, ella, vostèeixordava
nosaltreseixordàvem
vosaltreseixordàveu
ells, elles, vostèseixordaven

Passat simple

joeixordí
tueixordares
ell, ella, vostèeixordà
nosaltreseixordàrem
vosaltreseixordàreu
ells, elles, vostèseixordaren

Passat perifràstic

jovaig eixordar
tuvas (vares) eixordar
ell, ella, vostèva eixordar
nosaltresvam (vàrem) eixordar
vosaltresvau (vàreu) eixordar
ells, elles, vostèsvan (varen) eixordar

Futur

joeixordaré
tueixordaràs
ell, ella, vostèeixordarà
nosaltreseixordarem
vosaltreseixordareu
ells, elles, vostèseixordaran

Perfet

johe eixordat
tuhas eixordat
ell, ella, vostèha eixordat
nosaltreshem (havem) eixordat
vosaltresheu (haveu) eixordat
ells, elles, vostèshan eixordat

Plusquamperfet

johavia eixordat
tuhavies eixordat
ell, ella, vostèhavia eixordat
nosaltreshavíem eixordat
vosaltreshavíeu eixordat
ells, elles, vostèshavien eixordat

Passat anterior

johaguí eixordat
tuhagueres eixordat
ell, ella, vostèhagué eixordat
nosaltreshaguérem eixordat
vosaltreshaguéreu eixordat
ells, elles, vostèshagueren eixordat

Passat anterior perifràstic

jovaig haver eixordat
tuvas (vares) haver eixordat
ell, ella, vostèva haver eixordat
nosaltresvam (vàrem) haver eixordat
vosaltresvau (vàreu) haver eixordat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver eixordat

Futur perfet

johauré eixordat
tuhauràs eixordat
ell, ella, vostèhaurà eixordat
nosaltreshaurem eixordat
vosaltreshaureu eixordat
ells, elles, vostèshauran eixordat

Mode subjuntiu

Present

joeixordi
tueixordis
ell, ella, vostèeixordi
nosaltreseixordem
vosaltreseixordeu
ells, elles, vostèseixordin

Imperfet

joeixordés
tueixordessis
ell, ella, vostèeixordés
nosaltreseixordéssim
vosaltreseixordéssiu
ells, elles, vostèseixordessin

Perfet

johagi eixordat
tuhagis eixordat
ell, ella, vostèhagi eixordat
nosaltreshàgim eixordat
vosaltreshàgiu eixordat
ells, elles, vostèshagin eixordat

Plusquamperfet

johagués eixordat
tuhaguessis eixordat
ell, ella, vostèhagués eixordat
nosaltreshaguéssim eixordat
vosaltreshaguéssiu eixordat
ells, elles, vostèshaguessin eixordat

Mode condicional

Condicional

joeixordaria
tueixordaries
ell, ella, vostèeixordaria
nosaltreseixordaríem
vosaltreseixordaríeu
ells, elles, vostèseixordarien

Condicional perfet

johauria (haguera) eixordat
tuhauries (hagueres) eixordat
ell, ella, vostèhauria (haguera) eixordat
nosaltreshauríem (haguérem) eixordat
vosaltreshauríeu (haguéreu) eixordat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) eixordat

Mode imperatiu

(tu)eixorda
(vostè)eixordi
(nosaltres)eixordem
(vosaltres)eixordeu
(vostès)eixordin

Traduccions

alemany
betäuben
anglès
to deafen
castellà
ensordecer
francès
assourdir, éturdir
italià
assordare
neerlandès
doof maken, doof worden, verdoven
portuguès
ensurdecer