Practicar este verbo
Infinitivoenvellir
Gerundioenvellint
Participioenvellit, envellida, envellits, envellides

Modo indicativo

Presente

joenvelleixo
tuenvelleixes
ell, ella, vostèenvelleix
nosaltresenvellim
vosaltresenvelliu
ells, elles, vostèsenvelleixen

Imperfecto

joenvellia
tuenvellies
ell, ella, vostèenvellia
nosaltresenvellíem
vosaltresenvellíeu
ells, elles, vostèsenvellien

Pasado simple

joenvellí
tuenvellires
ell, ella, vostèenvellí
nosaltresenvellírem
vosaltresenvellíreu
ells, elles, vostèsenvelliren

Pasado perifrástico

jovaig envellir
tuvas (vares) envellir
ell, ella, vostèva envellir
nosaltresvam (vàrem) envellir
vosaltresvau (vàreu) envellir
ells, elles, vostèsvan (varen) envellir

Futuro

joenvelliré
tuenvelliràs
ell, ella, vostèenvellirà
nosaltresenvellirem
vosaltresenvellireu
ells, elles, vostèsenvelliran

Perfecto

johe envellit
tuhas envellit
ell, ella, vostèha envellit
nosaltreshem (havem) envellit
vosaltresheu (haveu) envellit
ells, elles, vostèshan envellit

Pluscuamperfecto

johavia envellit
tuhavies envellit
ell, ella, vostèhavia envellit
nosaltreshavíem envellit
vosaltreshavíeu envellit
ells, elles, vostèshavien envellit

Pasado anterior

johaguí envellit
tuhagueres envellit
ell, ella, vostèhagué envellit
nosaltreshaguérem envellit
vosaltreshaguéreu envellit
ells, elles, vostèshagueren envellit

Pasado anterior perifrástico

jovaig haver envellit
tuvas (vares) haver envellit
ell, ella, vostèva haver envellit
nosaltresvam (vàrem) haver envellit
vosaltresvau (vàreu) haver envellit
ells, elles, vostèsvan (varen) haver envellit

Futuro perfecto

johauré envellit
tuhauràs envellit
ell, ella, vostèhaurà envellit
nosaltreshaurem envellit
vosaltreshaureu envellit
ells, elles, vostèshauran envellit

Modo subjuntivo

Presente

joenvelleixi
tuenvelleixis
ell, ella, vostèenvelleixi
nosaltresenvellim
vosaltresenvelliu
ells, elles, vostèsenvelleixin

Imperfecto

joenvellís
tuenvellissis
ell, ella, vostèenvellís
nosaltresenvellíssim
vosaltresenvellíssiu
ells, elles, vostèsenvellissin

Perfecto

johagi envellit
tuhagis envellit
ell, ella, vostèhagi envellit
nosaltreshàgim envellit
vosaltreshàgiu envellit
ells, elles, vostèshagin envellit

Pluscuamperfecto

johagués envellit
tuhaguessis envellit
ell, ella, vostèhagués envellit
nosaltreshaguéssim envellit
vosaltreshaguéssiu envellit
ells, elles, vostèshaguessin envellit

Modo condicional

Condicional

joenvelliria
tuenvelliries
ell, ella, vostèenvelliria
nosaltresenvelliríem
vosaltresenvelliríeu
ells, elles, vostèsenvellirien

Condicional perfecto

johauria (haguera) envellit
tuhauries (hagueres) envellit
ell, ella, vostèhauria (haguera) envellit
nosaltreshauríem (haguérem) envellit
vosaltreshauríeu (haguéreu) envellit
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) envellit

Modo imperativo

(tu)envelleix
(vostè)envelleixi
(nosaltres)envellim
(vosaltres)envelliu
(vostès)envelleixin

Traducciones

inglés
to age, to grow old
español
envejecer
francés
vieillir
italiano
invecchiare
neerlandés
verouderen
portugués
envelhecer