Pratiquer ce verbe
Infinitifenvellir
Participe présentenvellint
Participe passéenvellit, envellida, envellits, envellides

Mode indicatif

Présent

joenvelleixo
tuenvelleixes
ell, ella, vostèenvelleix
nosaltresenvellim
vosaltresenvelliu
ells, elles, vostèsenvelleixen

Imparfait

joenvellia
tuenvellies
ell, ella, vostèenvellia
nosaltresenvellíem
vosaltresenvellíeu
ells, elles, vostèsenvellien

Passé simple

joenvellí
tuenvellires
ell, ella, vostèenvellí
nosaltresenvellírem
vosaltresenvellíreu
ells, elles, vostèsenvelliren

Passé périphrastique

jovaig envellir
tuvas (vares) envellir
ell, ella, vostèva envellir
nosaltresvam (vàrem) envellir
vosaltresvau (vàreu) envellir
ells, elles, vostèsvan (varen) envellir

Futur

joenvelliré
tuenvelliràs
ell, ella, vostèenvellirà
nosaltresenvellirem
vosaltresenvellireu
ells, elles, vostèsenvelliran

Passé composé

johe envellit
tuhas envellit
ell, ella, vostèha envellit
nosaltreshem (havem) envellit
vosaltresheu (haveu) envellit
ells, elles, vostèshan envellit

Plus-que-parfait

johavia envellit
tuhavies envellit
ell, ella, vostèhavia envellit
nosaltreshavíem envellit
vosaltreshavíeu envellit
ells, elles, vostèshavien envellit

Passé antérieur

johaguí envellit
tuhagueres envellit
ell, ella, vostèhagué envellit
nosaltreshaguérem envellit
vosaltreshaguéreu envellit
ells, elles, vostèshagueren envellit

Passé antérieur périphrastique

jovaig haver envellit
tuvas (vares) haver envellit
ell, ella, vostèva haver envellit
nosaltresvam (vàrem) haver envellit
vosaltresvau (vàreu) haver envellit
ells, elles, vostèsvan (varen) haver envellit

Futur antérieur

johauré envellit
tuhauràs envellit
ell, ella, vostèhaurà envellit
nosaltreshaurem envellit
vosaltreshaureu envellit
ells, elles, vostèshauran envellit

Mode subjonctif

Présent

joenvelleixi
tuenvelleixis
ell, ella, vostèenvelleixi
nosaltresenvellim
vosaltresenvelliu
ells, elles, vostèsenvelleixin

Imparfait

joenvellís
tuenvellissis
ell, ella, vostèenvellís
nosaltresenvellíssim
vosaltresenvellíssiu
ells, elles, vostèsenvellissin

Passé composé

johagi envellit
tuhagis envellit
ell, ella, vostèhagi envellit
nosaltreshàgim envellit
vosaltreshàgiu envellit
ells, elles, vostèshagin envellit

Plus-que-parfait

johagués envellit
tuhaguessis envellit
ell, ella, vostèhagués envellit
nosaltreshaguéssim envellit
vosaltreshaguéssiu envellit
ells, elles, vostèshaguessin envellit

Mode conditionnel

Conditionnel

joenvelliria
tuenvelliries
ell, ella, vostèenvelliria
nosaltresenvelliríem
vosaltresenvelliríeu
ells, elles, vostèsenvellirien

Conditionnel passé

johauria (haguera) envellit
tuhauries (hagueres) envellit
ell, ella, vostèhauria (haguera) envellit
nosaltreshauríem (haguérem) envellit
vosaltreshauríeu (haguéreu) envellit
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) envellit

Mode impératif

(tu)envelleix
(vostè)envelleixi
(nosaltres)envellim
(vosaltres)envelliu
(vostès)envelleixin

Traductions

anglais
to age, to grow old
espagnol
envejecer
français
vieillir
italien
invecchiare
néerlandais
verouderen
portugais
envelhecer