Infinitiu envellir
Gerundi envellint
Participi envellit

Mode indicatiu

Present

joenvelleixo
tuenvelleixes
ell, ella, vostèenvelleix
nosaltresenvellim
vosaltresenvelliu
ells, elles, vostèsenvelleixen

Imperfet

joenvellia
tuenvellies
ell, ella, vostèenvellia
nosaltresenvellíem
vosaltresenvellíeu
ells, elles, vostèsenvellien

Passat simple

joenvellí
tuenvellires
ell, ella, vostèenvellí
nosaltresenvellírem
vosaltresenvellíreu
ells, elles, vostèsenvelliren

Futur

joenvelliré
tuenvelliràs
ell, ella, vostèenvellirà
nosaltresenvellirem
vosaltresenvellireu
ells, elles, vostèsenvelliran

Mode subjuntiu

Present

joenvelleixi
tuenvelleixis
ell, ella, vostèenvelleixi
nosaltresenvellim
vosaltresenvelliu
ells, elles, vostèsenvelleixin

Imperfet

joenvellís
tuenvellissis
ell, ella, vostèenvellís
nosaltresenvellíssim
vosaltresenvellíssiu
ells, elles, vostèsenvellissin

Mode condicional

joenvelliria
tuenvelliries
ell, ella, vostèenvelliria
nosaltresenvelliríem
vosaltresenvelliríeu
ells, elles, vostèsenvellirien

Mode imperatiu

(tu)envelleix
(vostè)envelleixi
(nosaltres)envellim
(vosaltres)envelliu
(vostès)envelleixin

Traduccions

anglès
to age; to grow old
castellà
envejecer
francès
vieillir
italià
invecchiare
neerlandès
verouderen
portuguès
envelhecer