Practicar aquest verb
Infinitiuenvellir
Gerundienvellint
Participienvellit, envellida, envellits, envellides

Mode indicatiu

Present

joenvelleixo
tuenvelleixes
ell, ella, vostèenvelleix
nosaltresenvellim
vosaltresenvelliu
ells, elles, vostèsenvelleixen

Imperfet

joenvellia
tuenvellies
ell, ella, vostèenvellia
nosaltresenvellíem
vosaltresenvellíeu
ells, elles, vostèsenvellien

Passat simple

joenvellí
tuenvellires
ell, ella, vostèenvellí
nosaltresenvellírem
vosaltresenvellíreu
ells, elles, vostèsenvelliren

Passat perifràstic

jovaig envellir
tuvas (vares) envellir
ell, ella, vostèva envellir
nosaltresvam (vàrem) envellir
vosaltresvau (vàreu) envellir
ells, elles, vostèsvan (varen) envellir

Futur

joenvelliré
tuenvelliràs
ell, ella, vostèenvellirà
nosaltresenvellirem
vosaltresenvellireu
ells, elles, vostèsenvelliran

Perfet

johe envellit
tuhas envellit
ell, ella, vostèha envellit
nosaltreshem (havem) envellit
vosaltresheu (haveu) envellit
ells, elles, vostèshan envellit

Plusquamperfet

johavia envellit
tuhavies envellit
ell, ella, vostèhavia envellit
nosaltreshavíem envellit
vosaltreshavíeu envellit
ells, elles, vostèshavien envellit

Passat anterior

johaguí envellit
tuhagueres envellit
ell, ella, vostèhagué envellit
nosaltreshaguérem envellit
vosaltreshaguéreu envellit
ells, elles, vostèshagueren envellit

Passat anterior perifràstic

jovaig haver envellit
tuvas (vares) haver envellit
ell, ella, vostèva haver envellit
nosaltresvam (vàrem) haver envellit
vosaltresvau (vàreu) haver envellit
ells, elles, vostèsvan (varen) haver envellit

Futur perfet

johauré envellit
tuhauràs envellit
ell, ella, vostèhaurà envellit
nosaltreshaurem envellit
vosaltreshaureu envellit
ells, elles, vostèshauran envellit

Mode subjuntiu

Present

joenvelleixi
tuenvelleixis
ell, ella, vostèenvelleixi
nosaltresenvellim
vosaltresenvelliu
ells, elles, vostèsenvelleixin

Imperfet

joenvellís
tuenvellissis
ell, ella, vostèenvellís
nosaltresenvellíssim
vosaltresenvellíssiu
ells, elles, vostèsenvellissin

Perfet

johagi envellit
tuhagis envellit
ell, ella, vostèhagi envellit
nosaltreshàgim envellit
vosaltreshàgiu envellit
ells, elles, vostèshagin envellit

Plusquamperfet

johagués envellit
tuhaguessis envellit
ell, ella, vostèhagués envellit
nosaltreshaguéssim envellit
vosaltreshaguéssiu envellit
ells, elles, vostèshaguessin envellit

Mode condicional

Condicional

joenvelliria
tuenvelliries
ell, ella, vostèenvelliria
nosaltresenvelliríem
vosaltresenvelliríeu
ells, elles, vostèsenvellirien

Condicional perfet

johauria (haguera) envellit
tuhauries (hagueres) envellit
ell, ella, vostèhauria (haguera) envellit
nosaltreshauríem (haguérem) envellit
vosaltreshauríeu (haguéreu) envellit
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) envellit

Mode imperatiu

(tu)envelleix
(vostè)envelleixi
(nosaltres)envellim
(vosaltres)envelliu
(vostès)envelleixin

Traduccions

anglès
to age, to grow old
castellà
envejecer
francès
vieillir
italià
invecchiare
neerlandès
verouderen
portuguès
envelhecer