Pratiquer ce verbe
Infinitifproferir
Participe présentproferint
Participe passéproferit, proferida, proferits, proferides

Mode indicatif

Présent

joprofereixo
tuprofereixes
ell, ella, vostèprofereix
nosaltresproferim
vosaltresproferiu
ells, elles, vostèsprofereixen

Imparfait

joproferia
tuproferies
ell, ella, vostèproferia
nosaltresproferíem
vosaltresproferíeu
ells, elles, vostèsproferien

Passé simple

joproferí
tuproferires
ell, ella, vostèproferí
nosaltresproferírem
vosaltresproferíreu
ells, elles, vostèsproferiren

Passé périphrastique

jovaig proferir
tuvas (vares) proferir
ell, ella, vostèva proferir
nosaltresvam (vàrem) proferir
vosaltresvau (vàreu) proferir
ells, elles, vostèsvan (varen) proferir

Futur

joproferiré
tuproferiràs
ell, ella, vostèproferirà
nosaltresproferirem
vosaltresproferireu
ells, elles, vostèsproferiran

Passé composé

johe proferit
tuhas proferit
ell, ella, vostèha proferit
nosaltreshem (havem) proferit
vosaltresheu (haveu) proferit
ells, elles, vostèshan proferit

Plus-que-parfait

johavia proferit
tuhavies proferit
ell, ella, vostèhavia proferit
nosaltreshavíem proferit
vosaltreshavíeu proferit
ells, elles, vostèshavien proferit

Passé antérieur

johaguí proferit
tuhagueres proferit
ell, ella, vostèhagué proferit
nosaltreshaguérem proferit
vosaltreshaguéreu proferit
ells, elles, vostèshagueren proferit

Passé antérieur périphrastique

jovaig haver proferit
tuvas (vares) haver proferit
ell, ella, vostèva haver proferit
nosaltresvam (vàrem) haver proferit
vosaltresvau (vàreu) haver proferit
ells, elles, vostèsvan (varen) haver proferit

Futur antérieur

johauré proferit
tuhauràs proferit
ell, ella, vostèhaurà proferit
nosaltreshaurem proferit
vosaltreshaureu proferit
ells, elles, vostèshauran proferit

Mode subjonctif

Présent

joprofereixi
tuprofereixis
ell, ella, vostèprofereixi
nosaltresproferim
vosaltresproferiu
ells, elles, vostèsprofereixin

Imparfait

joproferís
tuproferissis
ell, ella, vostèproferís
nosaltresproferíssim
vosaltresproferíssiu
ells, elles, vostèsproferissin

Passé composé

johagi proferit
tuhagis proferit
ell, ella, vostèhagi proferit
nosaltreshàgim proferit
vosaltreshàgiu proferit
ells, elles, vostèshagin proferit

Plus-que-parfait

johagués proferit
tuhaguessis proferit
ell, ella, vostèhagués proferit
nosaltreshaguéssim proferit
vosaltreshaguéssiu proferit
ells, elles, vostèshaguessin proferit

Mode conditionnel

Conditionnel

joproferiria
tuproferiries
ell, ella, vostèproferiria
nosaltresproferiríem
vosaltresproferiríeu
ells, elles, vostèsproferirien

Conditionnel passé

johauria (haguera) proferit
tuhauries (hagueres) proferit
ell, ella, vostèhauria (haguera) proferit
nosaltreshauríem (haguérem) proferit
vosaltreshauríeu (haguéreu) proferit
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) proferit

Mode impératif

(tu)profereix
(vostè)profereixi
(nosaltres)proferim
(vosaltres)proferiu
(vostès)profereixin

Traductions

allemand
aussprechen, verkünden
anglais
to speak out, to utter
espagnol
proferir
italien
proferire
néerlandais
uitbrengen, uiten, uitspreken
portugais
proferir