Pratiquer ce verbe
Infinitifcorregir
Participe présentcorregint
Participe passécorregit, corregida, corregits, corregides

Mode indicatif

Présent

jocorregeixo
tucorregeixes
ell, ella, vostècorregeix
nosaltrescorregim
vosaltrescorregiu
ells, elles, vostèscorregeixen

Imparfait

jocorregia
tucorregies
ell, ella, vostècorregia
nosaltrescorregíem
vosaltrescorregíeu
ells, elles, vostèscorregien

Passé simple

jocorregí
tucorregires
ell, ella, vostècorregí
nosaltrescorregírem
vosaltrescorregíreu
ells, elles, vostèscorregiren

Passé périphrastique

jovaig corregir
tuvas (vares) corregir
ell, ella, vostèva corregir
nosaltresvam (vàrem) corregir
vosaltresvau (vàreu) corregir
ells, elles, vostèsvan (varen) corregir

Futur

jocorregiré
tucorregiràs
ell, ella, vostècorregirà
nosaltrescorregirem
vosaltrescorregireu
ells, elles, vostèscorregiran

Passé composé

johe corregit
tuhas corregit
ell, ella, vostèha corregit
nosaltreshem (havem) corregit
vosaltresheu (haveu) corregit
ells, elles, vostèshan corregit

Plus-que-parfait

johavia corregit
tuhavies corregit
ell, ella, vostèhavia corregit
nosaltreshavíem corregit
vosaltreshavíeu corregit
ells, elles, vostèshavien corregit

Passé antérieur

johaguí corregit
tuhagueres corregit
ell, ella, vostèhagué corregit
nosaltreshaguérem corregit
vosaltreshaguéreu corregit
ells, elles, vostèshagueren corregit

Passé antérieur périphrastique

jovaig haver corregit
tuvas (vares) haver corregit
ell, ella, vostèva haver corregit
nosaltresvam (vàrem) haver corregit
vosaltresvau (vàreu) haver corregit
ells, elles, vostèsvan (varen) haver corregit

Futur antérieur

johauré corregit
tuhauràs corregit
ell, ella, vostèhaurà corregit
nosaltreshaurem corregit
vosaltreshaureu corregit
ells, elles, vostèshauran corregit

Mode subjonctif

Présent

jocorregeixi
tucorregeixis
ell, ella, vostècorregeixi
nosaltrescorregim
vosaltrescorregiu
ells, elles, vostèscorregeixin

Imparfait

jocorregís
tucorregissis
ell, ella, vostècorregís
nosaltrescorregíssim
vosaltrescorregíssiu
ells, elles, vostèscorregissin

Passé composé

johagi corregit
tuhagis corregit
ell, ella, vostèhagi corregit
nosaltreshàgim corregit
vosaltreshàgiu corregit
ells, elles, vostèshagin corregit

Plus-que-parfait

johagués corregit
tuhaguessis corregit
ell, ella, vostèhagués corregit
nosaltreshaguéssim corregit
vosaltreshaguéssiu corregit
ells, elles, vostèshaguessin corregit

Mode conditionnel

Conditionnel

jocorregiria
tucorregiries
ell, ella, vostècorregiria
nosaltrescorregiríem
vosaltrescorregiríeu
ells, elles, vostèscorregirien

Conditionnel passé

johauria (haguera) corregit
tuhauries (hagueres) corregit
ell, ella, vostèhauria (haguera) corregit
nosaltreshauríem (haguérem) corregit
vosaltreshauríeu (haguéreu) corregit
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) corregit

Mode impératif

(tu)corregeix
(vostè)corregeixi
(nosaltres)corregim
(vosaltres)corregiu
(vostès)corregeixin

Traductions

allemand
korrigieren, verbessern
anglais
to correct
espagnol
corregir
français
corriger
italien
correggere
néerlandais
corrigeren, verbeteren
portugais
corrigir