Pratiquer ce verbe
Infinitifinvertir
Participe présentinvertint
Participe passéinvertit, invertida, invertits, invertides

Mode indicatif

Présent

joinverteixo
tuinverteixes
ell, ella, vostèinverteix
nosaltresinvertim
vosaltresinvertiu
ells, elles, vostèsinverteixen

Imparfait

joinvertia
tuinverties
ell, ella, vostèinvertia
nosaltresinvertíem
vosaltresinvertíeu
ells, elles, vostèsinvertien

Passé simple

joinvertí
tuinvertires
ell, ella, vostèinvertí
nosaltresinvertírem
vosaltresinvertíreu
ells, elles, vostèsinvertiren

Passé périphrastique

jovaig invertir
tuvas (vares) invertir
ell, ella, vostèva invertir
nosaltresvam (vàrem) invertir
vosaltresvau (vàreu) invertir
ells, elles, vostèsvan (varen) invertir

Futur

joinvertiré
tuinvertiràs
ell, ella, vostèinvertirà
nosaltresinvertirem
vosaltresinvertireu
ells, elles, vostèsinvertiran

Passé composé

johe invertit
tuhas invertit
ell, ella, vostèha invertit
nosaltreshem (havem) invertit
vosaltresheu (haveu) invertit
ells, elles, vostèshan invertit

Plus-que-parfait

johavia invertit
tuhavies invertit
ell, ella, vostèhavia invertit
nosaltreshavíem invertit
vosaltreshavíeu invertit
ells, elles, vostèshavien invertit

Passé antérieur

johaguí invertit
tuhagueres invertit
ell, ella, vostèhagué invertit
nosaltreshaguérem invertit
vosaltreshaguéreu invertit
ells, elles, vostèshagueren invertit

Passé antérieur périphrastique

jovaig haver invertit
tuvas (vares) haver invertit
ell, ella, vostèva haver invertit
nosaltresvam (vàrem) haver invertit
vosaltresvau (vàreu) haver invertit
ells, elles, vostèsvan (varen) haver invertit

Futur antérieur

johauré invertit
tuhauràs invertit
ell, ella, vostèhaurà invertit
nosaltreshaurem invertit
vosaltreshaureu invertit
ells, elles, vostèshauran invertit

Mode subjonctif

Présent

joinverteixi
tuinverteixis
ell, ella, vostèinverteixi
nosaltresinvertim
vosaltresinvertiu
ells, elles, vostèsinverteixin

Imparfait

joinvertís
tuinvertissis
ell, ella, vostèinvertís
nosaltresinvertíssim
vosaltresinvertíssiu
ells, elles, vostèsinvertissin

Passé composé

johagi invertit
tuhagis invertit
ell, ella, vostèhagi invertit
nosaltreshàgim invertit
vosaltreshàgiu invertit
ells, elles, vostèshagin invertit

Plus-que-parfait

johagués invertit
tuhaguessis invertit
ell, ella, vostèhagués invertit
nosaltreshaguéssim invertit
vosaltreshaguéssiu invertit
ells, elles, vostèshaguessin invertit

Mode conditionnel

Conditionnel

joinvertiria
tuinvertiries
ell, ella, vostèinvertiria
nosaltresinvertiríem
vosaltresinvertiríeu
ells, elles, vostèsinvertirien

Conditionnel passé

johauria (haguera) invertit
tuhauries (hagueres) invertit
ell, ella, vostèhauria (haguera) invertit
nosaltreshauríem (haguérem) invertit
vosaltreshauríeu (haguéreu) invertit
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) invertit

Mode impératif

(tu)inverteix
(vostè)inverteixi
(nosaltres)invertim
(vosaltres)invertiu
(vostès)inverteixin

Traductions

allemand
anlegen, investieren, umdrehen, umkehren, umwenden
anglais
to invert, to invest
espagnol
invertir
français
inverser, investir
italien
invertire, investire
néerlandais
beleggen, inverteren, investeren, omdraaien, omkeren
portugais
inverter, investir