Pratiquer ce verbe
Infinitifeixamplar
Participe présenteixamplant
Participe passéeixamplat, eixamplada, eixamplats, eixamplades

Mode indicatif

Présent

joeixamplo
tueixamples
ell, ella, vostèeixampla
nosaltreseixamplem
vosaltreseixampleu
ells, elles, vostèseixamplen

Imparfait

joeixamplava
tueixamplaves
ell, ella, vostèeixamplava
nosaltreseixamplàvem
vosaltreseixamplàveu
ells, elles, vostèseixamplaven

Passé simple

joeixamplí
tueixamplares
ell, ella, vostèeixamplà
nosaltreseixamplàrem
vosaltreseixamplàreu
ells, elles, vostèseixamplaren

Passé périphrastique

jovaig eixamplar
tuvas (vares) eixamplar
ell, ella, vostèva eixamplar
nosaltresvam (vàrem) eixamplar
vosaltresvau (vàreu) eixamplar
ells, elles, vostèsvan (varen) eixamplar

Futur

joeixamplaré
tueixamplaràs
ell, ella, vostèeixamplarà
nosaltreseixamplarem
vosaltreseixamplareu
ells, elles, vostèseixamplaran

Passé composé

johe eixamplat
tuhas eixamplat
ell, ella, vostèha eixamplat
nosaltreshem (havem) eixamplat
vosaltresheu (haveu) eixamplat
ells, elles, vostèshan eixamplat

Plus-que-parfait

johavia eixamplat
tuhavies eixamplat
ell, ella, vostèhavia eixamplat
nosaltreshavíem eixamplat
vosaltreshavíeu eixamplat
ells, elles, vostèshavien eixamplat

Passé antérieur

johaguí eixamplat
tuhagueres eixamplat
ell, ella, vostèhagué eixamplat
nosaltreshaguérem eixamplat
vosaltreshaguéreu eixamplat
ells, elles, vostèshagueren eixamplat

Passé antérieur périphrastique

jovaig haver eixamplat
tuvas (vares) haver eixamplat
ell, ella, vostèva haver eixamplat
nosaltresvam (vàrem) haver eixamplat
vosaltresvau (vàreu) haver eixamplat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver eixamplat

Futur antérieur

johauré eixamplat
tuhauràs eixamplat
ell, ella, vostèhaurà eixamplat
nosaltreshaurem eixamplat
vosaltreshaureu eixamplat
ells, elles, vostèshauran eixamplat

Mode subjonctif

Présent

joeixampli
tueixamplis
ell, ella, vostèeixampli
nosaltreseixamplem
vosaltreseixampleu
ells, elles, vostèseixamplin

Imparfait

joeixamplés
tueixamplessis
ell, ella, vostèeixamplés
nosaltreseixampléssim
vosaltreseixampléssiu
ells, elles, vostèseixamplessin

Passé composé

johagi eixamplat
tuhagis eixamplat
ell, ella, vostèhagi eixamplat
nosaltreshàgim eixamplat
vosaltreshàgiu eixamplat
ells, elles, vostèshagin eixamplat

Plus-que-parfait

johagués eixamplat
tuhaguessis eixamplat
ell, ella, vostèhagués eixamplat
nosaltreshaguéssim eixamplat
vosaltreshaguéssiu eixamplat
ells, elles, vostèshaguessin eixamplat

Mode conditionnel

Conditionnel

joeixamplaria
tueixamplaries
ell, ella, vostèeixamplaria
nosaltreseixamplaríem
vosaltreseixamplaríeu
ells, elles, vostèseixamplarien

Conditionnel passé

johauria (haguera) eixamplat
tuhauries (hagueres) eixamplat
ell, ella, vostèhauria (haguera) eixamplat
nosaltreshauríem (haguérem) eixamplat
vosaltreshauríeu (haguéreu) eixamplat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) eixamplat

Mode impératif

(tu)eixampla
(vostè)eixampli
(nosaltres)eixamplem
(vosaltres)eixampleu
(vostès)eixamplin

Traductions

allemand
erweitern, verbreitern, vergrößern
anglais
to widen
espagnol
ampliar, ensanchar, extender
français
élargir, étendre
italien
ampliare, estendere
néerlandais
uitbreiden, uitstrekken, vergroten
portugais
ampliar