Practicar aquest verb
Infinitiueixamplar
Gerundieixamplant
Participieixamplat, eixamplada, eixamplats, eixamplades

Mode indicatiu

Present

joeixamplo
tueixamples
ell, ella, vostèeixampla
nosaltreseixamplem
vosaltreseixampleu
ells, elles, vostèseixamplen

Imperfet

joeixamplava
tueixamplaves
ell, ella, vostèeixamplava
nosaltreseixamplàvem
vosaltreseixamplàveu
ells, elles, vostèseixamplaven

Passat simple

joeixamplí
tueixamplares
ell, ella, vostèeixamplà
nosaltreseixamplàrem
vosaltreseixamplàreu
ells, elles, vostèseixamplaren

Passat perifràstic

jovaig eixamplar
tuvas (vares) eixamplar
ell, ella, vostèva eixamplar
nosaltresvam (vàrem) eixamplar
vosaltresvau (vàreu) eixamplar
ells, elles, vostèsvan (varen) eixamplar

Futur

joeixamplaré
tueixamplaràs
ell, ella, vostèeixamplarà
nosaltreseixamplarem
vosaltreseixamplareu
ells, elles, vostèseixamplaran

Perfet

johe eixamplat
tuhas eixamplat
ell, ella, vostèha eixamplat
nosaltreshem (havem) eixamplat
vosaltresheu (haveu) eixamplat
ells, elles, vostèshan eixamplat

Plusquamperfet

johavia eixamplat
tuhavies eixamplat
ell, ella, vostèhavia eixamplat
nosaltreshavíem eixamplat
vosaltreshavíeu eixamplat
ells, elles, vostèshavien eixamplat

Passat anterior

johaguí eixamplat
tuhagueres eixamplat
ell, ella, vostèhagué eixamplat
nosaltreshaguérem eixamplat
vosaltreshaguéreu eixamplat
ells, elles, vostèshagueren eixamplat

Passat anterior perifràstic

jovaig haver eixamplat
tuvas (vares) haver eixamplat
ell, ella, vostèva haver eixamplat
nosaltresvam (vàrem) haver eixamplat
vosaltresvau (vàreu) haver eixamplat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver eixamplat

Futur perfet

johauré eixamplat
tuhauràs eixamplat
ell, ella, vostèhaurà eixamplat
nosaltreshaurem eixamplat
vosaltreshaureu eixamplat
ells, elles, vostèshauran eixamplat

Mode subjuntiu

Present

joeixampli
tueixamplis
ell, ella, vostèeixampli
nosaltreseixamplem
vosaltreseixampleu
ells, elles, vostèseixamplin

Imperfet

joeixamplés
tueixamplessis
ell, ella, vostèeixamplés
nosaltreseixampléssim
vosaltreseixampléssiu
ells, elles, vostèseixamplessin

Perfet

johagi eixamplat
tuhagis eixamplat
ell, ella, vostèhagi eixamplat
nosaltreshàgim eixamplat
vosaltreshàgiu eixamplat
ells, elles, vostèshagin eixamplat

Plusquamperfet

johagués eixamplat
tuhaguessis eixamplat
ell, ella, vostèhagués eixamplat
nosaltreshaguéssim eixamplat
vosaltreshaguéssiu eixamplat
ells, elles, vostèshaguessin eixamplat

Mode condicional

Condicional

joeixamplaria
tueixamplaries
ell, ella, vostèeixamplaria
nosaltreseixamplaríem
vosaltreseixamplaríeu
ells, elles, vostèseixamplarien

Condicional perfet

johauria (haguera) eixamplat
tuhauries (hagueres) eixamplat
ell, ella, vostèhauria (haguera) eixamplat
nosaltreshauríem (haguérem) eixamplat
vosaltreshauríeu (haguéreu) eixamplat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) eixamplat

Mode imperatiu

(tu)eixampla
(vostè)eixampli
(nosaltres)eixamplem
(vosaltres)eixampleu
(vostès)eixamplin

Traduccions

alemany
erweitern, verbreitern, vergrößern
anglès
to widen
castellà
ampliar, ensanchar, extender
francès
élargir, étendre
italià
ampliare, estendere
neerlandès
uitbreiden, uitstrekken, vergroten
portuguès
ampliar