Infinitiu caminar
Gerundi caminant
Participi caminat

Mode indicatiu

Present

jocamino
tucamines
ell, ella, vostècamina
nosaltrescaminem
vosaltrescamineu
ells, elles, vostèscaminen

Imperfet

jocaminava
tucaminaves
ell, ella, vostècaminava
nosaltrescaminàvem
vosaltrescaminàveu
ells, elles, vostèscaminaven

Passat simple

jocaminí
tucaminares
ell, ella, vostècaminà
nosaltrescaminàrem
vosaltrescaminàreu
ells, elles, vostèscaminaren

Futur

jocaminaré
tucaminaràs
ell, ella, vostècaminarà
nosaltrescaminarem
vosaltrescaminareu
ells, elles, vostèscaminaran

Mode subjuntiu

Present

jocamini
tucaminis
ell, ella, vostècamini
nosaltrescaminem
vosaltrescamineu
ells, elles, vostèscaminin

Imperfet

jocaminés
tucaminessis
ell, ella, vostècaminés
nosaltrescaminéssim
vosaltrescaminéssiu
ells, elles, vostèscaminessin

Mode condicional

jocaminaria
tucaminaries
ell, ella, vostècaminaria
nosaltrescaminaríem
vosaltrescaminaríeu
ells, elles, vostèscaminarien

Mode imperatiu

(tu)camina
(vostè)camini
(nosaltres)caminem
(vosaltres)camineu
(vostès)caminin

Traduccions

alemany
gehen; laufen
anglès
to go; to walk
castellà
andar; caminar; marchar
francès
cheminer; marcher
italià
camminare
neerlandès
gaan; lopen
portuguès
andar; caminhar