Infinitiu afalagar
Gerundi afalagant
Participi afalagat

Mode indicatiu

Present

joafalago
tuafalagues
ell, ella, vostèafalaga
nosaltresafalaguem
vosaltresafalagueu
ells, elles, vostèsafalaguen

Imperfet

joafalagava
tuafalagaves
ell, ella, vostèafalagava
nosaltresafalagàvem
vosaltresafalagàveu
ells, elles, vostèsafalagaven

Passat simple

joafalaguí
tuafalagares
ell, ella, vostèafalagà
nosaltresafalagàrem
vosaltresafalagàreu
ells, elles, vostèsafalagaren

Futur

joafalagaré
tuafalagaràs
ell, ella, vostèafalagarà
nosaltresafalagarem
vosaltresafalagareu
ells, elles, vostèsafalagaran

Mode subjuntiu

Present

joafalagui
tuafalaguis
ell, ella, vostèafalagui
nosaltresafalaguem
vosaltresafalagueu
ells, elles, vostèsafalaguin

Imperfet

joafalagués
tuafalaguessis
ell, ella, vostèafalagués
nosaltresafalaguéssim
vosaltresafalaguéssiu
ells, elles, vostèsafalaguessin

Mode condicional

joafalagaria
tuafalagaries
ell, ella, vostèafalagaria
nosaltresafalagaríem
vosaltresafalagaríeu
ells, elles, vostèsafalagarien

Mode imperatiu

(tu)afalaga
(vostè)afalagui
(nosaltres)afalaguem
(vosaltres)afalagueu
(vostès)afalaguin

Traduccions

alemany
schmeicheln; umschmeicheln
anglès
to flatter; to please
castellà
halagar
francès
flatter
italià
lusingare
neerlandès
complimenteren; vleien