Infinitiu mossegar
Gerundi mossegant
Participi mossegat

Mode indicatiu

Present

jomossego
tumossegues
ell, ella, vostèmossega
nosaltresmosseguem
vosaltresmossegueu
ells, elles, vostèsmosseguen

Imperfet

jomossegava
tumossegaves
ell, ella, vostèmossegava
nosaltresmossegàvem
vosaltresmossegàveu
ells, elles, vostèsmossegaven

Passat simple

jomosseguí
tumossegares
ell, ella, vostèmossegà
nosaltresmossegàrem
vosaltresmossegàreu
ells, elles, vostèsmossegaren

Futur

jomossegaré
tumossegaràs
ell, ella, vostèmossegarà
nosaltresmossegarem
vosaltresmossegareu
ells, elles, vostèsmossegaran

Mode subjuntiu

Present

jomossegui
tumosseguis
ell, ella, vostèmossegui
nosaltresmosseguem
vosaltresmossegueu
ells, elles, vostèsmosseguin

Imperfet

jomossegués
tumosseguessis
ell, ella, vostèmossegués
nosaltresmosseguéssim
vosaltresmosseguéssiu
ells, elles, vostèsmosseguessin

Mode condicional

jomossegaria
tumossegaries
ell, ella, vostèmossegaria
nosaltresmossegaríem
vosaltresmossegaríeu
ells, elles, vostèsmossegarien

Mode imperatiu

(tu)mossega
(vostè)mossegui
(nosaltres)mosseguem
(vosaltres)mossegueu
(vostès)mosseguin

Traduccions

anglès
to bite
castellà
morder
francès
mordre
italià
mordere
neerlandès
bijten
portuguès
morder