Practicar este verbo
Infinitivoil·lusionar
Gerundioil·lusionant
Participioil·lusionat, il·lusionada, il·lusionats, il·lusionades

Modo indicativo

Presente

joil·lusiono
tuil·lusiones
ell, ella, vostèil·lusiona
nosaltresil·lusionem
vosaltresil·lusioneu
ells, elles, vostèsil·lusionen

Imperfecto

joil·lusionava
tuil·lusionaves
ell, ella, vostèil·lusionava
nosaltresil·lusionàvem
vosaltresil·lusionàveu
ells, elles, vostèsil·lusionaven

Pasado simple

joil·lusioní
tuil·lusionares
ell, ella, vostèil·lusionà
nosaltresil·lusionàrem
vosaltresil·lusionàreu
ells, elles, vostèsil·lusionaren

Pasado perifrástico

jovaig il·lusionar
tuvas (vares) il·lusionar
ell, ella, vostèva il·lusionar
nosaltresvam (vàrem) il·lusionar
vosaltresvau (vàreu) il·lusionar
ells, elles, vostèsvan (varen) il·lusionar

Futuro

joil·lusionaré
tuil·lusionaràs
ell, ella, vostèil·lusionarà
nosaltresil·lusionarem
vosaltresil·lusionareu
ells, elles, vostèsil·lusionaran

Perfecto

johe il·lusionat
tuhas il·lusionat
ell, ella, vostèha il·lusionat
nosaltreshem (havem) il·lusionat
vosaltresheu (haveu) il·lusionat
ells, elles, vostèshan il·lusionat

Pluscuamperfecto

johavia il·lusionat
tuhavies il·lusionat
ell, ella, vostèhavia il·lusionat
nosaltreshavíem il·lusionat
vosaltreshavíeu il·lusionat
ells, elles, vostèshavien il·lusionat

Pasado anterior

johaguí il·lusionat
tuhagueres il·lusionat
ell, ella, vostèhagué il·lusionat
nosaltreshaguérem il·lusionat
vosaltreshaguéreu il·lusionat
ells, elles, vostèshagueren il·lusionat

Pasado anterior perifrástico

jovaig haver il·lusionat
tuvas (vares) haver il·lusionat
ell, ella, vostèva haver il·lusionat
nosaltresvam (vàrem) haver il·lusionat
vosaltresvau (vàreu) haver il·lusionat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver il·lusionat

Futuro perfecto

johauré il·lusionat
tuhauràs il·lusionat
ell, ella, vostèhaurà il·lusionat
nosaltreshaurem il·lusionat
vosaltreshaureu il·lusionat
ells, elles, vostèshauran il·lusionat

Modo subjuntivo

Presente

joil·lusioni
tuil·lusionis
ell, ella, vostèil·lusioni
nosaltresil·lusionem
vosaltresil·lusioneu
ells, elles, vostèsil·lusionin

Imperfecto

joil·lusionés
tuil·lusionessis
ell, ella, vostèil·lusionés
nosaltresil·lusionéssim
vosaltresil·lusionéssiu
ells, elles, vostèsil·lusionessin

Perfecto

johagi il·lusionat
tuhagis il·lusionat
ell, ella, vostèhagi il·lusionat
nosaltreshàgim il·lusionat
vosaltreshàgiu il·lusionat
ells, elles, vostèshagin il·lusionat

Pluscuamperfecto

johagués il·lusionat
tuhaguessis il·lusionat
ell, ella, vostèhagués il·lusionat
nosaltreshaguéssim il·lusionat
vosaltreshaguéssiu il·lusionat
ells, elles, vostèshaguessin il·lusionat

Modo condicional

Condicional

joil·lusionaria
tuil·lusionaries
ell, ella, vostèil·lusionaria
nosaltresil·lusionaríem
vosaltresil·lusionaríeu
ells, elles, vostèsil·lusionarien

Condicional perfecto

johauria (haguera) il·lusionat
tuhauries (hagueres) il·lusionat
ell, ella, vostèhauria (haguera) il·lusionat
nosaltreshauríem (haguérem) il·lusionat
vosaltreshauríeu (haguéreu) il·lusionat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) il·lusionat

Modo imperativo

(tu)il·lusiona
(vostè)il·lusioni
(nosaltres)il·lusionem
(vosaltres)il·lusioneu
(vostès)il·lusionin

Traducciones

alemán
Hoffnungen machen
inglés
to make excited
español
ilusionar
francés
illusionner
italiano
eccitare, stimolare
portugués
iludir, ilusionar