Practicar este verbo
Infinitivoafluixar
Gerundioafluixant
Participioafluixat, afluixada, afluixats, afluixades

Modo indicativo

Presente

joafluixo
tuafluixes
ell, ella, vostèafluixa
nosaltresafluixem
vosaltresafluixeu
ells, elles, vostèsafluixen

Imperfecto

joafluixava
tuafluixaves
ell, ella, vostèafluixava
nosaltresafluixàvem
vosaltresafluixàveu
ells, elles, vostèsafluixaven

Pasado simple

joafluixí
tuafluixares
ell, ella, vostèafluixà
nosaltresafluixàrem
vosaltresafluixàreu
ells, elles, vostèsafluixaren

Pasado perifrástico

jovaig afluixar
tuvas (vares) afluixar
ell, ella, vostèva afluixar
nosaltresvam (vàrem) afluixar
vosaltresvau (vàreu) afluixar
ells, elles, vostèsvan (varen) afluixar

Futuro

joafluixaré
tuafluixaràs
ell, ella, vostèafluixarà
nosaltresafluixarem
vosaltresafluixareu
ells, elles, vostèsafluixaran

Perfecto

johe afluixat
tuhas afluixat
ell, ella, vostèha afluixat
nosaltreshem (havem) afluixat
vosaltresheu (haveu) afluixat
ells, elles, vostèshan afluixat

Pluscuamperfecto

johavia afluixat
tuhavies afluixat
ell, ella, vostèhavia afluixat
nosaltreshavíem afluixat
vosaltreshavíeu afluixat
ells, elles, vostèshavien afluixat

Pasado anterior

johaguí afluixat
tuhagueres afluixat
ell, ella, vostèhagué afluixat
nosaltreshaguérem afluixat
vosaltreshaguéreu afluixat
ells, elles, vostèshagueren afluixat

Pasado anterior perifrástico

jovaig haver afluixat
tuvas (vares) haver afluixat
ell, ella, vostèva haver afluixat
nosaltresvam (vàrem) haver afluixat
vosaltresvau (vàreu) haver afluixat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver afluixat

Futuro perfecto

johauré afluixat
tuhauràs afluixat
ell, ella, vostèhaurà afluixat
nosaltreshaurem afluixat
vosaltreshaureu afluixat
ells, elles, vostèshauran afluixat

Modo subjuntivo

Presente

joafluixi
tuafluixis
ell, ella, vostèafluixi
nosaltresafluixem
vosaltresafluixeu
ells, elles, vostèsafluixin

Imperfecto

joafluixés
tuafluixessis
ell, ella, vostèafluixés
nosaltresafluixéssim
vosaltresafluixéssiu
ells, elles, vostèsafluixessin

Perfecto

johagi afluixat
tuhagis afluixat
ell, ella, vostèhagi afluixat
nosaltreshàgim afluixat
vosaltreshàgiu afluixat
ells, elles, vostèshagin afluixat

Pluscuamperfecto

johagués afluixat
tuhaguessis afluixat
ell, ella, vostèhagués afluixat
nosaltreshaguéssim afluixat
vosaltreshaguéssiu afluixat
ells, elles, vostèshaguessin afluixat

Modo condicional

Condicional

joafluixaria
tuafluixaries
ell, ella, vostèafluixaria
nosaltresafluixaríem
vosaltresafluixaríeu
ells, elles, vostèsafluixarien

Condicional perfecto

johauria (haguera) afluixat
tuhauries (hagueres) afluixat
ell, ella, vostèhauria (haguera) afluixat
nosaltreshauríem (haguérem) afluixat
vosaltreshauríeu (haguéreu) afluixat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) afluixat

Modo imperativo

(tu)afluixa
(vostè)afluixi
(nosaltres)afluixem
(vosaltres)afluixeu
(vostès)afluixin

Traducciones

alemán
auflockern
inglés
to let go, to loosen
español
aflojar
francés
lâcher, relâcher
italiano
allentare
neerlandés
lossen
portugués
afrouxar