Practicar aquest verb
Infinitiuafluixar
Gerundiafluixant
Participiafluixat, afluixada, afluixats, afluixades

Mode indicatiu

Present

joafluixo
tuafluixes
ell, ella, vostèafluixa
nosaltresafluixem
vosaltresafluixeu
ells, elles, vostèsafluixen

Imperfet

joafluixava
tuafluixaves
ell, ella, vostèafluixava
nosaltresafluixàvem
vosaltresafluixàveu
ells, elles, vostèsafluixaven

Passat simple

joafluixí
tuafluixares
ell, ella, vostèafluixà
nosaltresafluixàrem
vosaltresafluixàreu
ells, elles, vostèsafluixaren

Passat perifràstic

jovaig afluixar
tuvas (vares) afluixar
ell, ella, vostèva afluixar
nosaltresvam (vàrem) afluixar
vosaltresvau (vàreu) afluixar
ells, elles, vostèsvan (varen) afluixar

Futur

joafluixaré
tuafluixaràs
ell, ella, vostèafluixarà
nosaltresafluixarem
vosaltresafluixareu
ells, elles, vostèsafluixaran

Perfet

johe afluixat
tuhas afluixat
ell, ella, vostèha afluixat
nosaltreshem (havem) afluixat
vosaltresheu (haveu) afluixat
ells, elles, vostèshan afluixat

Plusquamperfet

johavia afluixat
tuhavies afluixat
ell, ella, vostèhavia afluixat
nosaltreshavíem afluixat
vosaltreshavíeu afluixat
ells, elles, vostèshavien afluixat

Passat anterior

johaguí afluixat
tuhagueres afluixat
ell, ella, vostèhagué afluixat
nosaltreshaguérem afluixat
vosaltreshaguéreu afluixat
ells, elles, vostèshagueren afluixat

Passat anterior perifràstic

jovaig haver afluixat
tuvas (vares) haver afluixat
ell, ella, vostèva haver afluixat
nosaltresvam (vàrem) haver afluixat
vosaltresvau (vàreu) haver afluixat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver afluixat

Futur perfet

johauré afluixat
tuhauràs afluixat
ell, ella, vostèhaurà afluixat
nosaltreshaurem afluixat
vosaltreshaureu afluixat
ells, elles, vostèshauran afluixat

Mode subjuntiu

Present

joafluixi
tuafluixis
ell, ella, vostèafluixi
nosaltresafluixem
vosaltresafluixeu
ells, elles, vostèsafluixin

Imperfet

joafluixés
tuafluixessis
ell, ella, vostèafluixés
nosaltresafluixéssim
vosaltresafluixéssiu
ells, elles, vostèsafluixessin

Perfet

johagi afluixat
tuhagis afluixat
ell, ella, vostèhagi afluixat
nosaltreshàgim afluixat
vosaltreshàgiu afluixat
ells, elles, vostèshagin afluixat

Plusquamperfet

johagués afluixat
tuhaguessis afluixat
ell, ella, vostèhagués afluixat
nosaltreshaguéssim afluixat
vosaltreshaguéssiu afluixat
ells, elles, vostèshaguessin afluixat

Mode condicional

Condicional

joafluixaria
tuafluixaries
ell, ella, vostèafluixaria
nosaltresafluixaríem
vosaltresafluixaríeu
ells, elles, vostèsafluixarien

Condicional perfet

johauria (haguera) afluixat
tuhauries (hagueres) afluixat
ell, ella, vostèhauria (haguera) afluixat
nosaltreshauríem (haguérem) afluixat
vosaltreshauríeu (haguéreu) afluixat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) afluixat

Mode imperatiu

(tu)afluixa
(vostè)afluixi
(nosaltres)afluixem
(vosaltres)afluixeu
(vostès)afluixin

Traduccions

alemany
auflockern
anglès
to let go, to loosen
castellà
aflojar
francès
lâcher, relâcher
italià
allentare
neerlandès
lossen
portuguès
afrouxar