Infinitiu afluixar
Gerundi afluixant
Participi afluixat

Mode indicatiu

Present

joafluixo
tuafluixes
ell, ella, vostèafluixa
nosaltresafluixem
vosaltresafluixeu
ells, elles, vostèsafluixen

Imperfet

joafluixava
tuafluixaves
ell, ella, vostèafluixava
nosaltresafluixàvem
vosaltresafluixàveu
ells, elles, vostèsafluixaven

Passat simple

joafluixí
tuafluixares
ell, ella, vostèafluixà
nosaltresafluixàrem
vosaltresafluixàreu
ells, elles, vostèsafluixaren

Futur

joafluixaré
tuafluixaràs
ell, ella, vostèafluixarà
nosaltresafluixarem
vosaltresafluixareu
ells, elles, vostèsafluixaran

Mode subjuntiu

Present

joafluixi
tuafluixis
ell, ella, vostèafluixi
nosaltresafluixem
vosaltresafluixeu
ells, elles, vostèsafluixin

Imperfet

joafluixés
tuafluixessis
ell, ella, vostèafluixés
nosaltresafluixéssim
vosaltresafluixéssiu
ells, elles, vostèsafluixessin

Mode condicional

joafluixaria
tuafluixaries
ell, ella, vostèafluixaria
nosaltresafluixaríem
vosaltresafluixaríeu
ells, elles, vostèsafluixarien

Mode imperatiu

(tu)afluixa
(vostè)afluixi
(nosaltres)afluixem
(vosaltres)afluixeu
(vostès)afluixin

Traduccions

anglès
to let go; to loosen
castellà
aflojar
francès
lâcher; relâcher
portuguès
afrouxar