Practicar este verbo
Infinitivoaïllar
Gerundioaïllant
Participioaïllat, aïllada, aïllats, aïllades

Modo indicativo

Presente

joaïllo
tuaïlles
ell, ella, vostèaïlla
nosaltresaïllem
vosaltresaïlleu
ells, elles, vostèsaïllen

Imperfecto

joaïllava
tuaïllaves
ell, ella, vostèaïllava
nosaltresaïllàvem
vosaltresaïllàveu
ells, elles, vostèsaïllaven

Pasado simple

joaïllí
tuaïllares
ell, ella, vostèaïllà
nosaltresaïllàrem
vosaltresaïllàreu
ells, elles, vostèsaïllaren

Pasado perifrástico

jovaig aïllar
tuvas (vares) aïllar
ell, ella, vostèva aïllar
nosaltresvam (vàrem) aïllar
vosaltresvau (vàreu) aïllar
ells, elles, vostèsvan (varen) aïllar

Futuro

joaïllaré
tuaïllaràs
ell, ella, vostèaïllarà
nosaltresaïllarem
vosaltresaïllareu
ells, elles, vostèsaïllaran

Perfecto

johe aïllat
tuhas aïllat
ell, ella, vostèha aïllat
nosaltreshem (havem) aïllat
vosaltresheu (haveu) aïllat
ells, elles, vostèshan aïllat

Pluscuamperfecto

johavia aïllat
tuhavies aïllat
ell, ella, vostèhavia aïllat
nosaltreshavíem aïllat
vosaltreshavíeu aïllat
ells, elles, vostèshavien aïllat

Pasado anterior

johaguí aïllat
tuhagueres aïllat
ell, ella, vostèhagué aïllat
nosaltreshaguérem aïllat
vosaltreshaguéreu aïllat
ells, elles, vostèshagueren aïllat

Pasado anterior perifrástico

jovaig haver aïllat
tuvas (vares) haver aïllat
ell, ella, vostèva haver aïllat
nosaltresvam (vàrem) haver aïllat
vosaltresvau (vàreu) haver aïllat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver aïllat

Futuro perfecto

johauré aïllat
tuhauràs aïllat
ell, ella, vostèhaurà aïllat
nosaltreshaurem aïllat
vosaltreshaureu aïllat
ells, elles, vostèshauran aïllat

Modo subjuntivo

Presente

joaïlli
tuaïllis
ell, ella, vostèaïlli
nosaltresaïllem
vosaltresaïlleu
ells, elles, vostèsaïllin

Imperfecto

joaïllés
tuaïllessis
ell, ella, vostèaïllés
nosaltresaïlléssim
vosaltresaïlléssiu
ells, elles, vostèsaïllessin

Perfecto

johagi aïllat
tuhagis aïllat
ell, ella, vostèhagi aïllat
nosaltreshàgim aïllat
vosaltreshàgiu aïllat
ells, elles, vostèshagin aïllat

Pluscuamperfecto

johagués aïllat
tuhaguessis aïllat
ell, ella, vostèhagués aïllat
nosaltreshaguéssim aïllat
vosaltreshaguéssiu aïllat
ells, elles, vostèshaguessin aïllat

Modo condicional

Condicional

joaïllaria
tuaïllaries
ell, ella, vostèaïllaria
nosaltresaïllaríem
vosaltresaïllaríeu
ells, elles, vostèsaïllarien

Condicional perfecto

johauria (haguera) aïllat
tuhauries (hagueres) aïllat
ell, ella, vostèhauria (haguera) aïllat
nosaltreshauríem (haguérem) aïllat
vosaltreshauríeu (haguéreu) aïllat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) aïllat

Modo imperativo

(tu)aïlla
(vostè)aïlli
(nosaltres)aïllem
(vosaltres)aïlleu
(vostès)aïllin

Traducciones

alemán
isolieren
inglés
to insulate, to isolate, to separate
español
aislar
francés
isoler
italiano
isolare, separare
neerlandés
isoleren
portugués
isolar