Pratiquer ce verbe
Infinitifaïllar
Participe présentaïllant
Participe passéaïllat, aïllada, aïllats, aïllades

Mode indicatif

Présent

joaïllo
tuaïlles
ell, ella, vostèaïlla
nosaltresaïllem
vosaltresaïlleu
ells, elles, vostèsaïllen

Imparfait

joaïllava
tuaïllaves
ell, ella, vostèaïllava
nosaltresaïllàvem
vosaltresaïllàveu
ells, elles, vostèsaïllaven

Passé simple

joaïllí
tuaïllares
ell, ella, vostèaïllà
nosaltresaïllàrem
vosaltresaïllàreu
ells, elles, vostèsaïllaren

Passé périphrastique

jovaig aïllar
tuvas (vares) aïllar
ell, ella, vostèva aïllar
nosaltresvam (vàrem) aïllar
vosaltresvau (vàreu) aïllar
ells, elles, vostèsvan (varen) aïllar

Futur

joaïllaré
tuaïllaràs
ell, ella, vostèaïllarà
nosaltresaïllarem
vosaltresaïllareu
ells, elles, vostèsaïllaran

Passé composé

johe aïllat
tuhas aïllat
ell, ella, vostèha aïllat
nosaltreshem (havem) aïllat
vosaltresheu (haveu) aïllat
ells, elles, vostèshan aïllat

Plus-que-parfait

johavia aïllat
tuhavies aïllat
ell, ella, vostèhavia aïllat
nosaltreshavíem aïllat
vosaltreshavíeu aïllat
ells, elles, vostèshavien aïllat

Passé antérieur

johaguí aïllat
tuhagueres aïllat
ell, ella, vostèhagué aïllat
nosaltreshaguérem aïllat
vosaltreshaguéreu aïllat
ells, elles, vostèshagueren aïllat

Passé antérieur périphrastique

jovaig haver aïllat
tuvas (vares) haver aïllat
ell, ella, vostèva haver aïllat
nosaltresvam (vàrem) haver aïllat
vosaltresvau (vàreu) haver aïllat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver aïllat

Futur antérieur

johauré aïllat
tuhauràs aïllat
ell, ella, vostèhaurà aïllat
nosaltreshaurem aïllat
vosaltreshaureu aïllat
ells, elles, vostèshauran aïllat

Mode subjonctif

Présent

joaïlli
tuaïllis
ell, ella, vostèaïlli
nosaltresaïllem
vosaltresaïlleu
ells, elles, vostèsaïllin

Imparfait

joaïllés
tuaïllessis
ell, ella, vostèaïllés
nosaltresaïlléssim
vosaltresaïlléssiu
ells, elles, vostèsaïllessin

Passé composé

johagi aïllat
tuhagis aïllat
ell, ella, vostèhagi aïllat
nosaltreshàgim aïllat
vosaltreshàgiu aïllat
ells, elles, vostèshagin aïllat

Plus-que-parfait

johagués aïllat
tuhaguessis aïllat
ell, ella, vostèhagués aïllat
nosaltreshaguéssim aïllat
vosaltreshaguéssiu aïllat
ells, elles, vostèshaguessin aïllat

Mode conditionnel

Conditionnel

joaïllaria
tuaïllaries
ell, ella, vostèaïllaria
nosaltresaïllaríem
vosaltresaïllaríeu
ells, elles, vostèsaïllarien

Conditionnel passé

johauria (haguera) aïllat
tuhauries (hagueres) aïllat
ell, ella, vostèhauria (haguera) aïllat
nosaltreshauríem (haguérem) aïllat
vosaltreshauríeu (haguéreu) aïllat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) aïllat

Mode impératif

(tu)aïlla
(vostè)aïlli
(nosaltres)aïllem
(vosaltres)aïlleu
(vostès)aïllin

Traductions

allemand
isolieren
anglais
to insulate, to isolate, to separate
espagnol
aislar
français
isoler
italien
isolare, separare
néerlandais
isoleren
portugais
isolar