Practicar aquest verb
Infinitiuaïllar
Gerundiaïllant
Participiaïllat, aïllada, aïllats, aïllades

Mode indicatiu

Present

joaïllo
tuaïlles
ell, ella, vostèaïlla
nosaltresaïllem
vosaltresaïlleu
ells, elles, vostèsaïllen

Imperfet

joaïllava
tuaïllaves
ell, ella, vostèaïllava
nosaltresaïllàvem
vosaltresaïllàveu
ells, elles, vostèsaïllaven

Passat simple

joaïllí
tuaïllares
ell, ella, vostèaïllà
nosaltresaïllàrem
vosaltresaïllàreu
ells, elles, vostèsaïllaren

Passat perifràstic

jovaig aïllar
tuvas (vares) aïllar
ell, ella, vostèva aïllar
nosaltresvam (vàrem) aïllar
vosaltresvau (vàreu) aïllar
ells, elles, vostèsvan (varen) aïllar

Futur

joaïllaré
tuaïllaràs
ell, ella, vostèaïllarà
nosaltresaïllarem
vosaltresaïllareu
ells, elles, vostèsaïllaran

Perfet

johe aïllat
tuhas aïllat
ell, ella, vostèha aïllat
nosaltreshem (havem) aïllat
vosaltresheu (haveu) aïllat
ells, elles, vostèshan aïllat

Plusquamperfet

johavia aïllat
tuhavies aïllat
ell, ella, vostèhavia aïllat
nosaltreshavíem aïllat
vosaltreshavíeu aïllat
ells, elles, vostèshavien aïllat

Passat anterior

johaguí aïllat
tuhagueres aïllat
ell, ella, vostèhagué aïllat
nosaltreshaguérem aïllat
vosaltreshaguéreu aïllat
ells, elles, vostèshagueren aïllat

Passat anterior perifràstic

jovaig haver aïllat
tuvas (vares) haver aïllat
ell, ella, vostèva haver aïllat
nosaltresvam (vàrem) haver aïllat
vosaltresvau (vàreu) haver aïllat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver aïllat

Futur perfet

johauré aïllat
tuhauràs aïllat
ell, ella, vostèhaurà aïllat
nosaltreshaurem aïllat
vosaltreshaureu aïllat
ells, elles, vostèshauran aïllat

Mode subjuntiu

Present

joaïlli
tuaïllis
ell, ella, vostèaïlli
nosaltresaïllem
vosaltresaïlleu
ells, elles, vostèsaïllin

Imperfet

joaïllés
tuaïllessis
ell, ella, vostèaïllés
nosaltresaïlléssim
vosaltresaïlléssiu
ells, elles, vostèsaïllessin

Perfet

johagi aïllat
tuhagis aïllat
ell, ella, vostèhagi aïllat
nosaltreshàgim aïllat
vosaltreshàgiu aïllat
ells, elles, vostèshagin aïllat

Plusquamperfet

johagués aïllat
tuhaguessis aïllat
ell, ella, vostèhagués aïllat
nosaltreshaguéssim aïllat
vosaltreshaguéssiu aïllat
ells, elles, vostèshaguessin aïllat

Mode condicional

Condicional

joaïllaria
tuaïllaries
ell, ella, vostèaïllaria
nosaltresaïllaríem
vosaltresaïllaríeu
ells, elles, vostèsaïllarien

Condicional perfet

johauria (haguera) aïllat
tuhauries (hagueres) aïllat
ell, ella, vostèhauria (haguera) aïllat
nosaltreshauríem (haguérem) aïllat
vosaltreshauríeu (haguéreu) aïllat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) aïllat

Mode imperatiu

(tu)aïlla
(vostè)aïlli
(nosaltres)aïllem
(vosaltres)aïlleu
(vostès)aïllin

Traduccions

alemany
isolieren
anglès
to insulate, to isolate, to separate
castellà
aislar
francès
isoler
italià
isolare, separare
neerlandès
isoleren
portuguès
isolar