Infinitiu aïllar
Gerundi aïllant
Participi aïllat

Mode indicatiu

Present

joaïllo
tuaïlles
ell, ella, vostèaïlla
nosaltresaïllem
vosaltresaïlleu
ells, elles, vostèsaïllen

Imperfet

joaïllava
tuaïllaves
ell, ella, vostèaïllava
nosaltresaïllàvem
vosaltresaïllàveu
ells, elles, vostèsaïllaven

Passat simple

joaïllí
tuaïllares
ell, ella, vostèaïllà
nosaltresaïllàrem
vosaltresaïllàreu
ells, elles, vostèsaïllaren

Futur

joaïllaré
tuaïllaràs
ell, ella, vostèaïllarà
nosaltresaïllarem
vosaltresaïllareu
ells, elles, vostèsaïllaran

Mode subjuntiu

Present

joaïlli
tuaïllis
ell, ella, vostèaïlli
nosaltresaïllem
vosaltresaïlleu
ells, elles, vostèsaïllin

Imperfet

joaïllés
tuaïllessis
ell, ella, vostèaïllés
nosaltresaïlléssim
vosaltresaïlléssiu
ells, elles, vostèsaïllessin

Mode condicional

joaïllaria
tuaïllaries
ell, ella, vostèaïllaria
nosaltresaïllaríem
vosaltresaïllaríeu
ells, elles, vostèsaïllarien

Mode imperatiu

(tu)aïlla
(vostè)aïlli
(nosaltres)aïllem
(vosaltres)aïlleu
(vostès)aïllin

Traduccions

alemany
isolieren
anglès
to insulate; to isolate; to separate
castellà
aislar
francès
isoler
italià
isolare; separare
neerlandès
isoleren
portuguès
isolar