Practicar este verbo
Infinitivodinar
Gerundiodinant
Participiodinat, dinada, dinats, dinades

Modo indicativo

Presente

jodino
tudines
ell, ella, vostèdina
nosaltresdinem
vosaltresdineu
ells, elles, vostèsdinen

Imperfecto

jodinava
tudinaves
ell, ella, vostèdinava
nosaltresdinàvem
vosaltresdinàveu
ells, elles, vostèsdinaven

Pasado simple

jodiní
tudinares
ell, ella, vostèdinà
nosaltresdinàrem
vosaltresdinàreu
ells, elles, vostèsdinaren

Pasado perifrástico

jovaig dinar
tuvas (vares) dinar
ell, ella, vostèva dinar
nosaltresvam (vàrem) dinar
vosaltresvau (vàreu) dinar
ells, elles, vostèsvan (varen) dinar

Futuro

jodinaré
tudinaràs
ell, ella, vostèdinarà
nosaltresdinarem
vosaltresdinareu
ells, elles, vostèsdinaran

Perfecto

johe dinat
tuhas dinat
ell, ella, vostèha dinat
nosaltreshem (havem) dinat
vosaltresheu (haveu) dinat
ells, elles, vostèshan dinat

Pluscuamperfecto

johavia dinat
tuhavies dinat
ell, ella, vostèhavia dinat
nosaltreshavíem dinat
vosaltreshavíeu dinat
ells, elles, vostèshavien dinat

Pasado anterior

johaguí dinat
tuhagueres dinat
ell, ella, vostèhagué dinat
nosaltreshaguérem dinat
vosaltreshaguéreu dinat
ells, elles, vostèshagueren dinat

Pasado anterior perifrástico

jovaig haver dinat
tuvas (vares) haver dinat
ell, ella, vostèva haver dinat
nosaltresvam (vàrem) haver dinat
vosaltresvau (vàreu) haver dinat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver dinat

Futuro perfecto

johauré dinat
tuhauràs dinat
ell, ella, vostèhaurà dinat
nosaltreshaurem dinat
vosaltreshaureu dinat
ells, elles, vostèshauran dinat

Modo subjuntivo

Presente

jodini
tudinis
ell, ella, vostèdini
nosaltresdinem
vosaltresdineu
ells, elles, vostèsdinin

Imperfecto

jodinés
tudinessis
ell, ella, vostèdinés
nosaltresdinéssim
vosaltresdinéssiu
ells, elles, vostèsdinessin

Perfecto

johagi dinat
tuhagis dinat
ell, ella, vostèhagi dinat
nosaltreshàgim dinat
vosaltreshàgiu dinat
ells, elles, vostèshagin dinat

Pluscuamperfecto

johagués dinat
tuhaguessis dinat
ell, ella, vostèhagués dinat
nosaltreshaguéssim dinat
vosaltreshaguéssiu dinat
ells, elles, vostèshaguessin dinat

Modo condicional

Condicional

jodinaria
tudinaries
ell, ella, vostèdinaria
nosaltresdinaríem
vosaltresdinaríeu
ells, elles, vostèsdinarien

Condicional perfecto

johauria (haguera) dinat
tuhauries (hagueres) dinat
ell, ella, vostèhauria (haguera) dinat
nosaltreshauríem (haguérem) dinat
vosaltreshauríeu (haguéreu) dinat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) dinat

Modo imperativo

(tu)dina
(vostè)dini
(nosaltres)dinem
(vosaltres)dineu
(vostès)dinin

Traducciones

alemán
lunchen
inglés
to have lunch, to lunch
español
almorzar, comer
francés
déjeuner
italiano
desinare, pranzare
neerlandés
lunchen
portugués
almoçar, comer