Practicar aquest verb
Infinitiudinar
Gerundidinant
Participidinat, dinada, dinats, dinades

Mode indicatiu

Present

jodino
tudines
ell, ella, vostèdina
nosaltresdinem
vosaltresdineu
ells, elles, vostèsdinen

Imperfet

jodinava
tudinaves
ell, ella, vostèdinava
nosaltresdinàvem
vosaltresdinàveu
ells, elles, vostèsdinaven

Passat simple

jodiní
tudinares
ell, ella, vostèdinà
nosaltresdinàrem
vosaltresdinàreu
ells, elles, vostèsdinaren

Passat perifràstic

jovaig dinar
tuvas (vares) dinar
ell, ella, vostèva dinar
nosaltresvam (vàrem) dinar
vosaltresvau (vàreu) dinar
ells, elles, vostèsvan (varen) dinar

Futur

jodinaré
tudinaràs
ell, ella, vostèdinarà
nosaltresdinarem
vosaltresdinareu
ells, elles, vostèsdinaran

Perfet

johe dinat
tuhas dinat
ell, ella, vostèha dinat
nosaltreshem (havem) dinat
vosaltresheu (haveu) dinat
ells, elles, vostèshan dinat

Plusquamperfet

johavia dinat
tuhavies dinat
ell, ella, vostèhavia dinat
nosaltreshavíem dinat
vosaltreshavíeu dinat
ells, elles, vostèshavien dinat

Passat anterior

johaguí dinat
tuhagueres dinat
ell, ella, vostèhagué dinat
nosaltreshaguérem dinat
vosaltreshaguéreu dinat
ells, elles, vostèshagueren dinat

Passat anterior perifràstic

jovaig haver dinat
tuvas (vares) haver dinat
ell, ella, vostèva haver dinat
nosaltresvam (vàrem) haver dinat
vosaltresvau (vàreu) haver dinat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver dinat

Futur perfet

johauré dinat
tuhauràs dinat
ell, ella, vostèhaurà dinat
nosaltreshaurem dinat
vosaltreshaureu dinat
ells, elles, vostèshauran dinat

Mode subjuntiu

Present

jodini
tudinis
ell, ella, vostèdini
nosaltresdinem
vosaltresdineu
ells, elles, vostèsdinin

Imperfet

jodinés
tudinessis
ell, ella, vostèdinés
nosaltresdinéssim
vosaltresdinéssiu
ells, elles, vostèsdinessin

Perfet

johagi dinat
tuhagis dinat
ell, ella, vostèhagi dinat
nosaltreshàgim dinat
vosaltreshàgiu dinat
ells, elles, vostèshagin dinat

Plusquamperfet

johagués dinat
tuhaguessis dinat
ell, ella, vostèhagués dinat
nosaltreshaguéssim dinat
vosaltreshaguéssiu dinat
ells, elles, vostèshaguessin dinat

Mode condicional

Condicional

jodinaria
tudinaries
ell, ella, vostèdinaria
nosaltresdinaríem
vosaltresdinaríeu
ells, elles, vostèsdinarien

Condicional perfet

johauria (haguera) dinat
tuhauries (hagueres) dinat
ell, ella, vostèhauria (haguera) dinat
nosaltreshauríem (haguérem) dinat
vosaltreshauríeu (haguéreu) dinat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) dinat

Mode imperatiu

(tu)dina
(vostè)dini
(nosaltres)dinem
(vosaltres)dineu
(vostès)dinin

Traduccions

alemany
lunchen
anglès
to have lunch, to lunch
castellà
almorzar, comer
francès
déjeuner
italià
desinare, pranzare
neerlandès
lunchen
portuguès
almoçar, comer