Infinitivooir
Gerundiooint
Participiooït

Modo indicativo

Presente

jooeixo
tuoeixes
ell, ella, vostèoeix
nosaltresoïm
vosaltresoïu
ells, elles, vostèsoeixen

Imperfect

jooïa
tuoïes
ell, ella, vostèoïa
nosaltresoíem
vosaltresoíeu
ells, elles, vostèsoïen

Pretérito perfecto simple

jo
tuoïres
ell, ella, vostè
nosaltresoírem
vosaltresoíreu
ells, elles, vostèsoïren

Futuro

jooiré
tuoiràs
ell, ella, vostèoirà
nosaltresoirem
vosaltresoireu
ells, elles, vostèsoiran

Modo subjuntivo

Presente

jooeixi
tuoeixis
ell, ella, vostèoeixi
nosaltresoïm
vosaltresoïu
ells, elles, vostèsoeixin

Imperfect

jooís
tuoïssis
ell, ella, vostèoís
nosaltresoíssim
vosaltresoíssiu
ells, elles, vostèsoïssin

Modo condicional

jooiria
tuoiries
ell, ella, vostèoiria
nosaltresoiríem
vosaltresoiríeu
ells, elles, vostèsoirien

Modo imperativo

(tu)oeix
(vostè)oeixi
(nosaltres)oïm
(vosaltres)oïu
(vostès)oeixin

Traducciones

alemán
hören
inglés
to hear
español
oír
francés
entendre
italiano
ascoltare; udire
neerlandés
horen
portugués
ouvir