Infinitivotenyir
Gerundiotenyint
Participiotenyit

Modo indicativo

Presente

jotenyeixo
tutenyeixes
ell, ella, vostètenyeix
nosaltrestenyim
vosaltrestenyiu
ells, elles, vostèstenyeixen

Imperfect

jotenyia
tutenyies
ell, ella, vostètenyia
nosaltrestenyíem
vosaltrestenyíeu
ells, elles, vostèstenyien

Pretérito perfecto simple

jotenyí
tutenyires
ell, ella, vostètenyí
nosaltrestenyírem
vosaltrestenyíreu
ells, elles, vostèstenyiren

Futuro

jotenyiré
tutenyiràs
ell, ella, vostètenyirà
nosaltrestenyirem
vosaltrestenyireu
ells, elles, vostèstenyiran

Modo subjuntivo

Presente

jotenyeixi
tutenyeixis
ell, ella, vostètenyeixi
nosaltrestenyim
vosaltrestenyiu
ells, elles, vostèstenyeixin

Imperfect

jotenyís
tutenyissis
ell, ella, vostètenyís
nosaltrestenyíssim
vosaltrestenyíssiu
ells, elles, vostèstenyissin

Modo condicional

jotenyiria
tutenyiries
ell, ella, vostètenyiria
nosaltrestenyiríem
vosaltrestenyiríeu
ells, elles, vostèstenyirien

Modo imperativo

(tu)tenyeix
(vostè)tenyeixi
(nosaltres)tenyim
(vosaltres)tenyiu
(vostès)tenyeixin

Traducciones

alemán
färben
inglés
to dye; to tint
español
teñir
francés
teindre
italiano
tingere
neerlandés
kleuren; tinten; verven
portugués
tingir