Infinitiftenyir
Participe présenttenyint
Participe passétenyit

Mode indicatif

Présent

jotenyeixo
tutenyeixes
ell, ella, vostètenyeix
nosaltrestenyim
vosaltrestenyiu
ells, elles, vostèstenyeixen

Imparfait

jotenyia
tutenyies
ell, ella, vostètenyia
nosaltrestenyíem
vosaltrestenyíeu
ells, elles, vostèstenyien

Passé simple

jotenyí
tutenyires
ell, ella, vostètenyí
nosaltrestenyírem
vosaltrestenyíreu
ells, elles, vostèstenyiren

Futur

jotenyiré
tutenyiràs
ell, ella, vostètenyirà
nosaltrestenyirem
vosaltrestenyireu
ells, elles, vostèstenyiran

Mode subjonctif

Présent

jotenyeixi
tutenyeixis
ell, ella, vostètenyeixi
nosaltrestenyim
vosaltrestenyiu
ells, elles, vostèstenyeixin

Imparfait

jotenyís
tutenyissis
ell, ella, vostètenyís
nosaltrestenyíssim
vosaltrestenyíssiu
ells, elles, vostèstenyissin

Mode conditionnel

jotenyiria
tutenyiries
ell, ella, vostètenyiria
nosaltrestenyiríem
vosaltrestenyiríeu
ells, elles, vostèstenyirien

Mode impératif

(tu)tenyeix
(vostè)tenyeixi
(nosaltres)tenyim
(vosaltres)tenyiu
(vostès)tenyeixin

Traductions

allemand
färben
anglais
to dye; to tint
espagnol
teñir
français
teindre
italiain
tingere
néerlandais
kleuren; tinten; verven
portugais
tingir