Infinitiu tenyir
Gerundi tenyint
Participi tenyit

Mode indicatiu

Present

jotenyeixo
tutenyeixes
ell, ella, vostètenyeix
nosaltrestenyim
vosaltrestenyiu
ells, elles, vostèstenyeixen

Imperfet

jotenyia
tutenyies
ell, ella, vostètenyia
nosaltrestenyíem
vosaltrestenyíeu
ells, elles, vostèstenyien

Passat simple

jotenyí
tutenyires
ell, ella, vostètenyí
nosaltrestenyírem
vosaltrestenyíreu
ells, elles, vostèstenyiren

Futur

jotenyiré
tutenyiràs
ell, ella, vostètenyirà
nosaltrestenyirem
vosaltrestenyireu
ells, elles, vostèstenyiran

Mode subjuntiu

Present

jotenyeixi
tutenyeixis
ell, ella, vostètenyeixi
nosaltrestenyim
vosaltrestenyiu
ells, elles, vostèstenyeixin

Imperfet

jotenyís
tutenyissis
ell, ella, vostètenyís
nosaltrestenyíssim
vosaltrestenyíssiu
ells, elles, vostèstenyissin

Mode condicional

jotenyiria
tutenyiries
ell, ella, vostètenyiria
nosaltrestenyiríem
vosaltrestenyiríeu
ells, elles, vostèstenyirien

Mode imperatiu

(tu)tenyeix
(vostè)tenyeixi
(nosaltres)tenyim
(vosaltres)tenyiu
(vostès)tenyeixin

Traduccions

alemany
färben
anglès
to dye; to tint
castellà
teñir
francès
teindre
italià
tingere
neerlandès
kleuren; tinten; verven
portuguès
tingir