Pratiquer ce verbe
Infinitifbarbollar
Participe présentbarbollant
Participe passébarbollat, barbollada, barbollats, barbollades

Mode indicatif

Présent

jobarbollo
tubarbolles
ell, ella, vostèbarbolla
nosaltresbarbollem
vosaltresbarbolleu
ells, elles, vostèsbarbollen

Imparfait

jobarbollava
tubarbollaves
ell, ella, vostèbarbollava
nosaltresbarbollàvem
vosaltresbarbollàveu
ells, elles, vostèsbarbollaven

Passé simple

jobarbollí
tubarbollares
ell, ella, vostèbarbollà
nosaltresbarbollàrem
vosaltresbarbollàreu
ells, elles, vostèsbarbollaren

Passé périphrastique

jovaig barbollar
tuvas (vares) barbollar
ell, ella, vostèva barbollar
nosaltresvam (vàrem) barbollar
vosaltresvau (vàreu) barbollar
ells, elles, vostèsvan (varen) barbollar

Futur

jobarbollaré
tubarbollaràs
ell, ella, vostèbarbollarà
nosaltresbarbollarem
vosaltresbarbollareu
ells, elles, vostèsbarbollaran

Passé composé

johe barbollat
tuhas barbollat
ell, ella, vostèha barbollat
nosaltreshem (havem) barbollat
vosaltresheu (haveu) barbollat
ells, elles, vostèshan barbollat

Plus-que-parfait

johavia barbollat
tuhavies barbollat
ell, ella, vostèhavia barbollat
nosaltreshavíem barbollat
vosaltreshavíeu barbollat
ells, elles, vostèshavien barbollat

Passé antérieur

johaguí barbollat
tuhagueres barbollat
ell, ella, vostèhagué barbollat
nosaltreshaguérem barbollat
vosaltreshaguéreu barbollat
ells, elles, vostèshagueren barbollat

Passé antérieur périphrastique

jovaig haver barbollat
tuvas (vares) haver barbollat
ell, ella, vostèva haver barbollat
nosaltresvam (vàrem) haver barbollat
vosaltresvau (vàreu) haver barbollat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver barbollat

Futur antérieur

johauré barbollat
tuhauràs barbollat
ell, ella, vostèhaurà barbollat
nosaltreshaurem barbollat
vosaltreshaureu barbollat
ells, elles, vostèshauran barbollat

Mode subjonctif

Présent

jobarbolli
tubarbollis
ell, ella, vostèbarbolli
nosaltresbarbollem
vosaltresbarbolleu
ells, elles, vostèsbarbollin

Imparfait

jobarbollés
tubarbollessis
ell, ella, vostèbarbollés
nosaltresbarbolléssim
vosaltresbarbolléssiu
ells, elles, vostèsbarbollessin

Passé composé

johagi barbollat
tuhagis barbollat
ell, ella, vostèhagi barbollat
nosaltreshàgim barbollat
vosaltreshàgiu barbollat
ells, elles, vostèshagin barbollat

Plus-que-parfait

johagués barbollat
tuhaguessis barbollat
ell, ella, vostèhagués barbollat
nosaltreshaguéssim barbollat
vosaltreshaguéssiu barbollat
ells, elles, vostèshaguessin barbollat

Mode conditionnel

Conditionnel

jobarbollaria
tubarbollaries
ell, ella, vostèbarbollaria
nosaltresbarbollaríem
vosaltresbarbollaríeu
ells, elles, vostèsbarbollarien

Conditionnel passé

johauria (haguera) barbollat
tuhauries (hagueres) barbollat
ell, ella, vostèhauria (haguera) barbollat
nosaltreshauríem (haguérem) barbollat
vosaltreshauríeu (haguéreu) barbollat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) barbollat

Mode impératif

(tu)barbolla
(vostè)barbolli
(nosaltres)barbollem
(vosaltres)barbolleu
(vostès)barbollin

Traductions

allemand
ratschen, schwatzen
anglais
to chat
espagnol
charlar
français
bavarder
néerlandais
kletsen, zwetsen
portugais
conversar, papear