Infinitiu barbollar
Gerundi barbollant
Participi barbollat

Mode indicatiu

Present

jobarbollo
tubarbolles
ell, ella, vostèbarbolla
nosaltresbarbollem
vosaltresbarbolleu
ells, elles, vostèsbarbollen

Imperfet

jobarbollava
tubarbollaves
ell, ella, vostèbarbollava
nosaltresbarbollàvem
vosaltresbarbollàveu
ells, elles, vostèsbarbollaven

Passat simple

jobarbollí
tubarbollares
ell, ella, vostèbarbollà
nosaltresbarbollàrem
vosaltresbarbollàreu
ells, elles, vostèsbarbollaren

Futur

jobarbollaré
tubarbollaràs
ell, ella, vostèbarbollarà
nosaltresbarbollarem
vosaltresbarbollareu
ells, elles, vostèsbarbollaran

Mode subjuntiu

Present

jobarbolli
tubarbollis
ell, ella, vostèbarbolli
nosaltresbarbollem
vosaltresbarbolleu
ells, elles, vostèsbarbollin

Imperfet

jobarbollés
tubarbollessis
ell, ella, vostèbarbollés
nosaltresbarbolléssim
vosaltresbarbolléssiu
ells, elles, vostèsbarbollessin

Mode condicional

jobarbollaria
tubarbollaries
ell, ella, vostèbarbollaria
nosaltresbarbollaríem
vosaltresbarbollaríeu
ells, elles, vostèsbarbollarien

Mode imperatiu

(tu)barbolla
(vostè)barbolli
(nosaltres)barbollem
(vosaltres)barbolleu
(vostès)barbollin

Traduccions

alemany
ratschen; schwatzen
anglès
to chat
castellà
charlar
francès
bavarder
neerlandès
kletsen; zwetsen
portuguès
conversar; papear