Infinitiflegislar
Participe présentlegislant
Participe passélegislat, legislada, legislats, legislades

Mode indicatif

Présent

jolegislo
tulegisles
ell, ella, vostèlegisla
nosaltreslegislem
vosaltreslegisleu
ells, elles, vostèslegislen

Imparfait

jolegislava
tulegislaves
ell, ella, vostèlegislava
nosaltreslegislàvem
vosaltreslegislàveu
ells, elles, vostèslegislaven

Passé simple

jolegislí
tulegislares
ell, ella, vostèlegislà
nosaltreslegislàrem
vosaltreslegislàreu
ells, elles, vostèslegislaren

Futur

jolegislaré
tulegislaràs
ell, ella, vostèlegislarà
nosaltreslegislarem
vosaltreslegislareu
ells, elles, vostèslegislaran

Mode subjonctif

Présent

jolegisli
tulegislis
ell, ella, vostèlegisli
nosaltreslegislem
vosaltreslegisleu
ells, elles, vostèslegislin

Imparfait

jolegislés
tulegislessis
ell, ella, vostèlegislés
nosaltreslegisléssim
vosaltreslegisléssiu
ells, elles, vostèslegislessin

Mode conditionnel

jolegislaria
tulegislaries
ell, ella, vostèlegislaria
nosaltreslegislaríem
vosaltreslegislaríeu
ells, elles, vostèslegislarien

Mode impératif

(tu)legisla
(vostè)legisli
(nosaltres)legislem
(vosaltres)legisleu
(vostès)legislin

Traductions

anglais
to legislate
espagnol
legislar
français
légiférer
italiain
legiferare
néerlandais
wetten maken
portugais
legislar