Infinitiu legislar
Gerundi legislant
Participi legislat

Mode indicatiu

Present

jolegislo
tulegisles
ell, ella, vostèlegisla
nosaltreslegislem
vosaltreslegisleu
ells, elles, vostèslegislen

Imperfet

jolegislava
tulegislaves
ell, ella, vostèlegislava
nosaltreslegislàvem
vosaltreslegislàveu
ells, elles, vostèslegislaven

Passat simple

jolegislí
tulegislares
ell, ella, vostèlegislà
nosaltreslegislàrem
vosaltreslegislàreu
ells, elles, vostèslegislaren

Futur

jolegislaré
tulegislaràs
ell, ella, vostèlegislarà
nosaltreslegislarem
vosaltreslegislareu
ells, elles, vostèslegislaran

Mode subjuntiu

Present

jolegisli
tulegislis
ell, ella, vostèlegisli
nosaltreslegislem
vosaltreslegisleu
ells, elles, vostèslegislin

Imperfet

jolegislés
tulegislessis
ell, ella, vostèlegislés
nosaltreslegisléssim
vosaltreslegisléssiu
ells, elles, vostèslegislessin

Mode condicional

jolegislaria
tulegislaries
ell, ella, vostèlegislaria
nosaltreslegislaríem
vosaltreslegislaríeu
ells, elles, vostèslegislarien

Mode imperatiu

(tu)legisla
(vostè)legisli
(nosaltres)legislem
(vosaltres)legisleu
(vostès)legislin

Traduccions

anglès
to legislate
castellà
legislar
francès
légiférer
italià
legiferare
neerlandès
wetten maken
portuguès
legislar