Infinitivolegislar
Gerundiolegislant
Participiolegislat

Modo indicativo

Presente

jolegislo
tulegisles
ell, ella, vostèlegisla
nosaltreslegislem
vosaltreslegisleu
ells, elles, vostèslegislen

Imperfect

jolegislava
tulegislaves
ell, ella, vostèlegislava
nosaltreslegislàvem
vosaltreslegislàveu
ells, elles, vostèslegislaven

Pretérito perfecto simple

jolegislí
tulegislares
ell, ella, vostèlegislà
nosaltreslegislàrem
vosaltreslegislàreu
ells, elles, vostèslegislaren

Futuro

jolegislaré
tulegislaràs
ell, ella, vostèlegislarà
nosaltreslegislarem
vosaltreslegislareu
ells, elles, vostèslegislaran

Modo subjuntivo

Presente

jolegisli
tulegislis
ell, ella, vostèlegisli
nosaltreslegislem
vosaltreslegisleu
ells, elles, vostèslegislin

Imperfect

jolegislés
tulegislessis
ell, ella, vostèlegislés
nosaltreslegisléssim
vosaltreslegisléssiu
ells, elles, vostèslegislessin

Modo condicional

jolegislaria
tulegislaries
ell, ella, vostèlegislaria
nosaltreslegislaríem
vosaltreslegislaríeu
ells, elles, vostèslegislarien

Modo imperativo

(tu)legisla
(vostè)legisli
(nosaltres)legislem
(vosaltres)legisleu
(vostès)legislin

Traducciones

inglés
to legislate
español
legislar
francés
légiférer
italiano
legiferare
neerlandés
wetten maken
portugués
legislar