Pratiquer ce verbe
Infinitifadquirir
Participe présentadquirint
Participe passéadquirit, adquirida, adquirits, adquirides

Mode indicatif

Présent

joadquireixo
tuadquireixes
ell, ella, vostèadquireix
nosaltresadquirim
vosaltresadquiriu
ells, elles, vostèsadquireixen

Imparfait

joadquiria
tuadquiries
ell, ella, vostèadquiria
nosaltresadquiríem
vosaltresadquiríeu
ells, elles, vostèsadquirien

Passé simple

joadquirí
tuadquirires
ell, ella, vostèadquirí
nosaltresadquirírem
vosaltresadquiríreu
ells, elles, vostèsadquiriren

Passé périphrastique

jovaig adquirir
tuvas (vares) adquirir
ell, ella, vostèva adquirir
nosaltresvam (vàrem) adquirir
vosaltresvau (vàreu) adquirir
ells, elles, vostèsvan (varen) adquirir

Futur

joadquiriré
tuadquiriràs
ell, ella, vostèadquirirà
nosaltresadquirirem
vosaltresadquirireu
ells, elles, vostèsadquiriran

Passé composé

johe adquirit
tuhas adquirit
ell, ella, vostèha adquirit
nosaltreshem (havem) adquirit
vosaltresheu (haveu) adquirit
ells, elles, vostèshan adquirit

Plus-que-parfait

johavia adquirit
tuhavies adquirit
ell, ella, vostèhavia adquirit
nosaltreshavíem adquirit
vosaltreshavíeu adquirit
ells, elles, vostèshavien adquirit

Passé antérieur

johaguí adquirit
tuhagueres adquirit
ell, ella, vostèhagué adquirit
nosaltreshaguérem adquirit
vosaltreshaguéreu adquirit
ells, elles, vostèshagueren adquirit

Passé antérieur périphrastique

jovaig haver adquirit
tuvas (vares) haver adquirit
ell, ella, vostèva haver adquirit
nosaltresvam (vàrem) haver adquirit
vosaltresvau (vàreu) haver adquirit
ells, elles, vostèsvan (varen) haver adquirit

Futur antérieur

johauré adquirit
tuhauràs adquirit
ell, ella, vostèhaurà adquirit
nosaltreshaurem adquirit
vosaltreshaureu adquirit
ells, elles, vostèshauran adquirit

Mode subjonctif

Présent

joadquireixi
tuadquireixis
ell, ella, vostèadquireixi
nosaltresadquirim
vosaltresadquiriu
ells, elles, vostèsadquireixin

Imparfait

joadquirís
tuadquirissis
ell, ella, vostèadquirís
nosaltresadquiríssim
vosaltresadquiríssiu
ells, elles, vostèsadquirissin

Passé composé

johagi adquirit
tuhagis adquirit
ell, ella, vostèhagi adquirit
nosaltreshàgim adquirit
vosaltreshàgiu adquirit
ells, elles, vostèshagin adquirit

Plus-que-parfait

johagués adquirit
tuhaguessis adquirit
ell, ella, vostèhagués adquirit
nosaltreshaguéssim adquirit
vosaltreshaguéssiu adquirit
ells, elles, vostèshaguessin adquirit

Mode conditionnel

Conditionnel

joadquiriria
tuadquiriries
ell, ella, vostèadquiriria
nosaltresadquiriríem
vosaltresadquiriríeu
ells, elles, vostèsadquiririen

Conditionnel passé

johauria (haguera) adquirit
tuhauries (hagueres) adquirit
ell, ella, vostèhauria (haguera) adquirit
nosaltreshauríem (haguérem) adquirit
vosaltreshauríeu (haguéreu) adquirit
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) adquirit

Mode impératif

(tu)adquireix
(vostè)adquireixi
(nosaltres)adquirim
(vosaltres)adquiriu
(vostès)adquireixin

Traductions

allemand
akquirieren, erlangen, erstehen, erwerben
anglais
to acquire
espagnol
adquirir
français
acquérir
italien
acquisire
néerlandais
aanschaffen, behalen, verkrijgen, verwerven
portugais
adquirir