Pratiquer ce verbe
Infinitifembogir
Participe présentembogint
Participe passéembogit, embogida, embogits, embogides

Mode indicatif

Présent

joembogeixo
tuembogeixes
ell, ella, vostèembogeix
nosaltresembogim
vosaltresembogiu
ells, elles, vostèsembogeixen

Imparfait

joembogia
tuembogies
ell, ella, vostèembogia
nosaltresembogíem
vosaltresembogíeu
ells, elles, vostèsembogien

Passé simple

joembogí
tuembogires
ell, ella, vostèembogí
nosaltresembogírem
vosaltresembogíreu
ells, elles, vostèsembogiren

Passé périphrastique

jovaig embogir
tuvas (vares) embogir
ell, ella, vostèva embogir
nosaltresvam (vàrem) embogir
vosaltresvau (vàreu) embogir
ells, elles, vostèsvan (varen) embogir

Futur

joembogiré
tuembogiràs
ell, ella, vostèembogirà
nosaltresembogirem
vosaltresembogireu
ells, elles, vostèsembogiran

Passé composé

johe embogit
tuhas embogit
ell, ella, vostèha embogit
nosaltreshem (havem) embogit
vosaltresheu (haveu) embogit
ells, elles, vostèshan embogit

Plus-que-parfait

johavia embogit
tuhavies embogit
ell, ella, vostèhavia embogit
nosaltreshavíem embogit
vosaltreshavíeu embogit
ells, elles, vostèshavien embogit

Passé antérieur

johaguí embogit
tuhagueres embogit
ell, ella, vostèhagué embogit
nosaltreshaguérem embogit
vosaltreshaguéreu embogit
ells, elles, vostèshagueren embogit

Passé antérieur périphrastique

jovaig haver embogit
tuvas (vares) haver embogit
ell, ella, vostèva haver embogit
nosaltresvam (vàrem) haver embogit
vosaltresvau (vàreu) haver embogit
ells, elles, vostèsvan (varen) haver embogit

Futur antérieur

johauré embogit
tuhauràs embogit
ell, ella, vostèhaurà embogit
nosaltreshaurem embogit
vosaltreshaureu embogit
ells, elles, vostèshauran embogit

Mode subjonctif

Présent

joembogeixi
tuembogeixis
ell, ella, vostèembogeixi
nosaltresembogim
vosaltresembogiu
ells, elles, vostèsembogeixin

Imparfait

joembogís
tuembogissis
ell, ella, vostèembogís
nosaltresembogíssim
vosaltresembogíssiu
ells, elles, vostèsembogissin

Passé composé

johagi embogit
tuhagis embogit
ell, ella, vostèhagi embogit
nosaltreshàgim embogit
vosaltreshàgiu embogit
ells, elles, vostèshagin embogit

Plus-que-parfait

johagués embogit
tuhaguessis embogit
ell, ella, vostèhagués embogit
nosaltreshaguéssim embogit
vosaltreshaguéssiu embogit
ells, elles, vostèshaguessin embogit

Mode conditionnel

Conditionnel

joembogiria
tuembogiries
ell, ella, vostèembogiria
nosaltresembogiríem
vosaltresembogiríeu
ells, elles, vostèsembogirien

Conditionnel passé

johauria (haguera) embogit
tuhauries (hagueres) embogit
ell, ella, vostèhauria (haguera) embogit
nosaltreshauríem (haguérem) embogit
vosaltreshauríeu (haguéreu) embogit
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) embogit

Mode impératif

(tu)embogeix
(vostè)embogeixi
(nosaltres)embogim
(vosaltres)embogiu
(vostès)embogeixin

Traductions

anglais
to drive crazy, to drive insane
espagnol
enloquecer
français
rendre fou
italien
impazzire
néerlandais
gek maken
portugais
endoidecer