Infinitiu llavar
Gerundi llavant
Participi llavat

Mode indicatiu

Present

jollavo
tullaves
ell, ella, vostèllava
nosaltresllavem
vosaltresllaveu
ells, elles, vostèsllaven

Imperfet

jollavava
tullavaves
ell, ella, vostèllavava
nosaltresllavàvem
vosaltresllavàveu
ells, elles, vostèsllavaven

Passat simple

jollaví
tullavares
ell, ella, vostèllavà
nosaltresllavàrem
vosaltresllavàreu
ells, elles, vostèsllavaren

Futur

jollavaré
tullavaràs
ell, ella, vostèllavarà
nosaltresllavarem
vosaltresllavareu
ells, elles, vostèsllavaran

Mode subjuntiu

Present

jollavi
tullavis
ell, ella, vostèllavi
nosaltresllavem
vosaltresllaveu
ells, elles, vostèsllavin

Imperfet

jollavés
tullavessis
ell, ella, vostèllavés
nosaltresllavéssim
vosaltresllavéssiu
ells, elles, vostèsllavessin

Mode condicional

jollavaria
tullavaries
ell, ella, vostèllavaria
nosaltresllavaríem
vosaltresllavaríeu
ells, elles, vostèsllavarien

Mode imperatiu

(tu)llava
(vostè)llavi
(nosaltres)llavem
(vosaltres)llaveu
(vostès)llavin

Traduccions

anglès
to wash
castellà
lavar
francès
laver
italià
lavare
portuguès
lavar